Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKoniec lotów do Szkocji. Ryanair likwiduje bazę w Glasgow
Port Lotniczy Bydgoszcz Ryanair
27.02.2018 | 20:25

Koniec lotów do Szkocji. Ryanair likwiduje bazę w Glasgow

Na zdjęciu: Ryanair obsługuje, choć z przerwami, loty z Bydgoszczy do Glasgow od 2012 roku.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Ryanair poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że w listopadzie zlikwiduje swoją bazę na lotnisku Glasgow International. A to oznacza, że ten kierunek od zimowej siatki połączeń 2018/2019 na stałe wypadnie z oferty bydgoskiego portu lotniczego.

Decyzja przewoźnika ma związek z nadchodzącym Brexitem, a także wysokimi stawkami podatku pasażerskiego. – Podatek wynosi 13 funtów, a to jedna trzecia naszej średniej ceny biletu. Dlatego nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać tras z Glasgow – twierdzi David O’Brien, dyrektor handlowy Ryanaira. Obecnie z tego szkockiego miasta irlandzkie linie oferują 23 kierunki lotów. Aż dwadzieścia z nich, w tym loty do Bydgoszczy czy Modlina, zostanie zlikwidowanych. Pozostaną jedynie połączenia do Dublina, Wrocławia oraz Krakowa. Przewoźnik swoją działalność w Szkocji zamierza przenieść do Edynburga, gdzie uruchomi pod koniec roku jedenaście nowych połączeń. – Zaoferowano nam tam lepsze warunki – dodaje O’Brien.

Połączenie z bydgoskiego lotniska do Glasgow uruchomiono wiosną 2012 roku. Początkowo samoloty Ryanaira latały na peryferyjne lotnisko Prestwick, później – już na Glasgow International. Od kilku lat Irlandczycy konsekwentnie zawieszali jednak ten kierunek na okres zimowy, pozostawiając go jedynie w letniej siatce połączeń. Podobnie będzie w tym roku – od końca marca do października loty będą odbywały się w poniedziałki oraz piątki.

Przypomnijmy, że do 5 marca urząd marszałkowski prowadzi przetarg na promocję województwa na pokładach samolotów obsługujących linie międzynarodowe. To stosowany również od lat system wspierania przewoźników obsługujących deficytowe porty regionalne. W wypadku regionu kujawsko-pomorskiego – właśnie Ryanaira.

W środę na sesji bydgoscy radni będą z kolei głosowali nad poprawką do budżetu zakładającą dokapitalizowanie spółki Port Lotniczy Bydgoszcz kwotą ponad 1,1 miliona złotych. Pieniądze pokryją część straty operacyjnej lotniska za 2017 rok.

 

 


Powiązane treści