Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koniec trzecioligowej piłki w Świeciu? Wda może zostać wycofana z rozgrywek!

Dodano: 08.01.2018 | 13:32

Wda Świecie zmaga się z poważnymi problemami finansowymi

Na zdjęciu: Piłkarze Wdy mają wznowić przygotowania do rundy wiosennej w przyszłym tygodniu. Ale czy do niej przystąpią?

Fot. Aleksander Ryska

To może być bardzo mocny cios w stronę regionalnej piłki. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, z trzecioligowych rozgrywek może wycofać się Wda Świecie.

To byłoby kolejne wycofanie się drużyny piłkarskiej w regionie z powiatu świeckiego. W przeszłości z ligowych rozgrywek wycofywały się m.in. Grom Osie (z IV ligi, teraz próbuje się odbudować i występuje w B klasie), a w ubiegłym roku z piłkarskiej mapy regionu zniknęły rezerwy Wdy – zespół Strażaka Przechowo. Teraz los tych dwóch ekip może podzielić Wda, która trzykrotnie z rzędu sięgała po Puchar Polski na szczeblu województwa, a za każdy triumf otrzymała także od Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej gratyfikację finansową w wysokości 30 tysięcy złotych.

– Ten tydzień będzie miał decydujące znaczenie w kontekście naszej dalszej przyszłości w III lidze – mówi w rozmowie z nami Andrzej Maliszewski, prezes Wdy Świecie. Klub zawnioskował do miasta o wsparcie finansowe w wysokości 400 tysięcy złotych. – Na dzień dzisiejszy mamy budżet w wysokości 600 tys. zł, z czego 200 tys. zł to są środki własne od sponsorów. W ubiegłym roku od miasta otrzymaliśmy 260 tys. zł – przytacza liczby sternik świeckiego klubu. Jak się dowiedzieliśmy, prezes już rozmawiał z wiceburmistrzem Świecia, a także członkami miejskiej komisji sportu. Na ten tydzień zaplanowano kolejne rozmowy, które mają być decydujące dla przyszłości klubu na trzecioligowym froncie. – Używając terminologii piłkarskiej, piłka jest po stronie miasta. Przedstawiliśmy miastu nasze argumenty, będziemy czekali na odpowiedź ratusza – zaznacza Andrzej Maliszewski. Miasto chce podwyższyć budżet klubu o 30 tysięcy złotych, a klub wnioskował o sumę 100-140 tys. zł. O sytuacji porozmawialiśmy także z Krzysztofem Kułakowskim, wiceburmistrzem Świecia. – W tegorocznym budżecie miasta, nasz wkład w finansowanie klubu Wda Świecie wzrośnie z 268 tysięcy złotych w ubiegłym roku do 289 tys. zł w 2018 – informuje wiceburmistrz. – To stanowi wzrost nakładów na klub o poziom do 10 procent w porównaniu do 2017 r. – doprecyzowuje Krzysztof Kułakowski. Łącznie, na cały sport Świecie ma w tym roku zagwarantowany budżet na poziomie 1,3 mln zł. Przyznaje, że ciężko będzie miastu wygospodarować kwotę żądaną przez włodarzy trzecioligowca. – Oczywiście, możemy poprzesuwać środki finansowe kosztem innych klubów sportowych, ale maksymalnie moglibyśmy dołożyć jeszcze około 40 tys. zł – podkreśla Kułakowski. Ratusz jest jednak otwarty i gotowy na kolejne negocjacje z prezesem Wdy. – Nie będę ukrywał, że jesteśmy z prezesem Wdy w bardzo dobrych relacjach. Jeśli tylko wyrazi wolę do spotkania się, to my jesteśmy gotowi usiąść do kolejnych rozmów – pada zapewnienie z ust wiceburmistrza Świecia.

Wda Świecie to nie tylko piłka nożna. Klub ma siedem sekcji, a jak udało nam się dowiedzieć, cały budżet klubu zamyka się w kwocie 1,2 mln zł. – Na ten moment rzeczywiście zalegamy z kilkoma fakturami i mamy ok. 60 tysięcy zł zadłużenia – przyznaje prezes Maliszewski. Przyznaje jednocześnie, że decyzja o wycofaniu zespołu z trzecioligowych zmagań, to jedna z najtrudniejszych jaką trzeba będzie podjąć. – Piłka nożna w Świeciu była od zawsze, a dla nas będzie to szczególnie trudna decyzja, bo w ubiegłym roku obchodziliśmy 60-lecie istnienia Wdy. Poza tym, proszę zauważyć, że my praktycznie gramy swoimi zawodnikami – aż jedenastu graczy to wychowankowie – dodaje prezes.

Jak wygląda sytuacja w zespole seniorów na tę chwilę? – Mieliśmy spotkanie z pierwszym zespołem tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Przedstawiliśmy zawodnikom informację, że toczymy cały czas negocjacje ze sponsorami i że dopinamy spawy budżetowe. Jest decyzja, że w przyszły poniedziałek (15 stycznia), zespół rozpoczyna przygotowania do rundy wiosennej. Chcemy się zachować fair wobec chłopaków, którzy są w kadrze – kończy Andrzej Maliszewski.