Bydgoszcz
2C
78% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
3C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiKonserwacja stalowego osprzętu żeglarskiego. Jakie metody rekomendują ich producenci?
25.08.2021 | 08:00

Konserwacja stalowego osprzętu żeglarskiego. Jakie metody rekomendują ich producenci?

Na zdjęciu: Zabrudzenia żelazem usuwa się w zależności od tego, jak powstały i jaki obszar osprzętu żeglarskiego zdążyły objąć.

Fot. nadesłane

Zapewne każdy miłośnik sportów wodnych, który kupuje i montuje części z górnej półki, chce użytkować je jak najdłużej. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, stal nierdzewna cieszy się dużym zaufaniem i popularnością wśród żeglarzy. I to całkowicie zasłużenie. Ale nie jest też tak, że osprzęt topowej jakości można pozostawić samemu sobie. Całkowite pozbawienie go pielęgnacji doprowadzi do jego osłabienia, a nawet widocznej korozji. Uniknięcie podobnych niespodzianek wcale nie jest szczególnie trudne.

Nie może się obejść bez regularnego oczyszczania stalowych powierzchni z zabrudzeń

Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i nie zapomnieć o wcielaniu w życie zaleceń producentów. Fachowcy z firmy INOX Polska wskazują kilka głównych czynników, które wpływają destrukcyjnie na stal nierdzewną. Są to przede wszystkim:

  • osad z cząstek żelaza. Często występuje w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia atmosfery, czyli w rejonach wielkomiejskich, na obszarach przemysłowych i na terenach nadmorskich
  • pozostałości po klejach, farbach, zaprawie murarskiej
  • oleje i tłuszcze
  • kamienne osady z tzw. twardej wody
  • sól drogowa

Każde z powyższych zabrudzeń wymaga nieco innej metody oczyszczenia i pielęgnacji. Kamień na stali kwasoodpornej najlepiej usunąć octem lub kwasem cytrynowym. Tłuste plamy znikną po zastosowaniu wody z mydłem, acetonu lub specjalnego mleczka do czyszczenia. Na kleje i farby dobrze działają stosowne rozpuszczalniki, z cement należy potraktować octem rozcieńczonym w proporcjach 1:3 lub roztworem z kwasu ortofosforowego.

Częsty kontakt z solą wymusza wyjątkowo dokładną konserwację części wykonanych ze stali

Zabrudzenia żelazem usuwa się w zależności od tego, jak powstały i jaki obszar osprzętu żeglarskiego zdążyły objąć. Niewielkich przebarwień można pozbyć się za pomocą preparatów zawierających węglany wapnia, kwas cytrynowy lub roztwór kwasu szczawiowego. Poważniejsze, rdzewiejące już zanieczyszczenia cząstkami żelaza wymagają odtłuszczania, trawienia i ponownej pasywacji stalowej powierzchni. W ten sposób odbudowuje się swego rodzaju mechanizm samonaprawczy „nierdzewki”. Przedstawiciele INOX Polska radzą, aby wystrzegać się domowych metod mycia i konserwacji stali. Szorowanie zmywakami z wełny stalowej, preparatów zawierających skoncentrowany chlor, kwasy solny, substancji bielących czy środków do czyszczenia srebra wyrządzi osprzętowi znacznie więcej szkód, niż przyniesie pożytku.


Podobne wpisy

Powiązane treści