Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKonsorcjum banków wesprze Pesę? „Mam nadzieję, że firma wyjdzie z zakrętu”
PESA Bydgoszcz
19.10.2017 | 14:45

Konsorcjum banków wesprze Pesę? „Mam nadzieję, że firma wyjdzie z zakrętu”

Na zdjęciu: Pesa Bydgoszcz może otrzymać wsparcie od konsorcjum banków.

Fot. Pit1233/wikipedia (wolna licencja)

Pesa może zostać wsparta przez konsorcjum banków na czele z PKO BP – informuje Puls Biznesu. W sprawę pomocy bydgoskiemu producentowi zaangażowany jest m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki.

Bydgoska spółka ma problemy z pozyskaniem finansowania i gwarancji kontraktowych. Niedawno zrezygnowała z przedłożenia wadium w przetargu na tramwaje dla Krakowa. Po przywróceniu w drodze sądowej do postępowania oferta Pesy okazała się najkorzystniejsza, ale ostatecznie firma nie była w stanie podpisać umowy. Problemy są także z realizacją kontraktu na dostawę składów Link dla niemieckiego przewoźnika DB Regio.

Ewentualny upadek bydgoskiej firmy byłby problemem dla całej polskiej gospodarki. Przedstawiciele firmy spotkali się już z premier Beatą Szydło, a w sprawą zainteresowany jest też minister Mateusz Morawiecki. – Cieszę się z tego wsparcia, bo to ważny element układanki. Jest wdrażany program restrukturyzacji i liczę, że spotka się on z uznaniem. Trzeba pamiętać, że Pesa jest prywatną firmą i właściciele muszą wykazać się elastycznością – mówi silnie zaangażowany w sprawę poseł Piotr Król.

Jak informuje Puls Biznesu, PKO BP i Pekao porozumiały się w sprawie dofinansowania bydgoskiej spółki. Zainteresowanie wyraża także Bank Gospodarstwa Krajowego, a – żeby uniknąć posądzeń o niedozwoloną pomoc publiczną – do konsorcjum mogłyby wejść także mBank, BZ WBK i Raiffeisen. Banki obecnie analizują sytuację. Wśród potencjalnych inwestorów Puls Biznesu wymienia jeszcze Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju. – Scenariuszy jest wiele. Mam jednak nadzieję, że Pesa wyjdzie z tego zakrętu wzmocniona – podsumowuje Król.


Powiązane treści