Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportKonstruktor Pesy pomoże żużlowcom? Ma rewolucyjny pomysł
Polonia Bydgoszcz
15.12.2015 | 19:48

Konstruktor Pesy pomoże żużlowcom? Ma rewolucyjny pomysł

Tomasz Muszalski, inżynier bydgoskiego producenta pojazdów szynowych, stworzył projekt podnoszący bezpieczeństwo na torze.

Na zdjęciu: Stadion bydgoskiej Polonii ma wiosną posłużyć za arenę do testów nowego rozwiązania.

Fot. archiwum

Czy szykuje się rewolucja w bezpieczeństwie na torach żużlowych? Być może tak, jeżeli uda się wprowadzić w życie pomysły Tomasza Muszalskiego, na co dzień pracownika bydgoskiej Pesy.

O jego koncepcji pisze portal Sportowe Fakty. Na prośbę byłego żużlowca Krzysztofa Cegielskiego, który zmuszony był zakończyć karierę i rozpocząć wieloletnią walkę o powrót do zdrowia po wypadku na torze, Muszalski zaprezentował rozwiązania zmniejszające ryzyko poważnych urazów w przypadku uderzenia w bandę. Chodzi o zastosowanie metod uniemożliwiających upadającemu zawodnikowi dostanie się pod bandę okalającą tor, z drugiej strony – zmianę materiału, z którego zbudowana jest (obecnie dmuchana) banda.

W pierwszym przypadku proponowane jest zainstalowanie poniżej linii toru specjalnych zaczepów, które likwidowałyby możliwość przesunięcia się bandy. Drugi element konstrukcji znajdowałby się w pasie bezpieczeństwa – byłby to system naciągający zewnętrzną jej warstwę i „pracujący” w przypadku uderzenia żużlowca w samą bandę. Alternatywą jest wprowadzenie w miejsce wspomnianych i obecnie stosowanych dmuchanych band kilku warstw materacy znanych chociażby ze skoczni o tyczce na zawodach lekkoatletycznych. Miałyby one (dzięki różnej twardości) w lepszy sposób absorbować energię kinetyczną. Jak mówi dla Sportowych Faktów Cegielski, obecne bandy w momencie uderzenia są zbyt twarde.

Pomysły Muszalskiego miałyby być testowane już wiosną. Miejscem, a jakże, byłby tor bydgoskiej Polonii. Na przeprowadzenie analiz nowego rozwiązania musi zgodzić się Główna Komisja Sportu Żużlowego. W planach jest również próba przekonania do jego wprowadzenia FIM, czyli Międzynarodowej Federacji Motocyklowej.


Powiązane treści