Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 2 • L 2
8C
Pon
8C
Wt
6C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKonsulat Honorowy Czarnogóry uroczyście otwarty [ZDJĘCIA]
Otwarcie Konsulatu Czarnogóry i jej uroki_SG (15)
30.05.2018 | 18:16

Konsulat Honorowy Czarnogóry uroczyście otwarty [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Konusalt Honorowy Czarnogóry mieści się w kompleksie Wyższej Szkoły Gospodarki.

Fot. Stanisław Gazda

Przedstawiciel MSZ Czarnogóry Selim Lika, chargé d’affaires  ambasady Czarnogóry w Warszawie Robert Markić, przedstawiciel korpusu konsularnego konsulów honorowych i zawodowych Stanisław Rakowicz, przedstawiciele placówek dyplomatycznych w województwie kujawsko-pomorskim,  reprezentująca MSZ Barbara Jabrzyńska-Fiołek, poseł Tomasz Latos, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zastępy prezydentów Bydgoszczy i Włocławka, przedstawiciele samorządów terytorialnych objętych jurysdykcją konsulatu honorowego uczestniczyli dzisiaj (30.05) w siedzibie KPUW w otwarciu Konsulatu Honorowego Czarnogóry.

Przedstawiciel MSZ Czarnogóry wyraził pogląd, że Polska i Czarnogóra są do siebie podobne, gdyż tu i tam bardzo ceni się historię i przeszłość, w obu przypadkach są one piękne i bogate. Oba kraje cechuje mnogość bogactw naturalnych, piękna przyroda, ludzie o otwartych, szczerych sercach, ale też wieloletnia współpraca. Od dziś stanie się ona jeszcze ściślejsza za sprawą otwieranego Konsulatu Honorowego Czarnogóry i konsula honorowego Piotra Kitty, który dał się poznać jako człowiek, któremu bardzo zależy na promocji Czarnogóry w Polsce i będzie pomostem łączącym oba nasze kraje dla ich wspólnego dobra.

Piotr Kitta – dodał Selim Lika –  ma już ogromny wkład w promocję turystyki, we współpracę przedsiębiorstw sektora IT,  w zbliżanie przedsiębiorców z Czarnogóry z przedsiębiorcami w Polsce.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił w swoim wystąpieniu, iż otwarty w Bydgoszczy Honorowy Konsulat Czarnogóry obejmował będzie swoją jurysdykcją trzy województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie, co wspólnie tworzyć będzie potężny obszar wsparcia funkcjonowania nowego konsulatu – drugiego w naszym kraju.

Wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz przeczytał list okolicznościowy z okazji otwarcia konsulatu, w którym prezydent Rafał Bruski  wyraził nadzieję na owocną współpracę, partnerstwo oraz przyjaźń bydgosko-czarnogórską. Wyraził też radość, iż otwierana placówka przyczyni się do wzmocnienia pozycji konsularnej miasta.

Przekazanie egzekwatur i insygniów konsularnych przez przedstawicielkę MSZ Barbarę Jabrzyńską-Fiołek poprzedziło odczytanie treści egzekwatur: „Minister Spraw Zagranicznych RP wiadomym czyni, że otrzymawszy listy komisyjne wystawione w Podgoricy, którymi prezydent Czarnogóry ustanowił Piotra Kittę honorowym konsulem na obszar województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Bydgoszczy – uznaje Piotra Kittę w charakterze konsula honorowego Czarnogóry z jurysdykcją na wymienione województwa i udziela egzekwatur, polecając władzom polskim udzielanie mu należnych względów i wszelkiej pomocy w pełnieniu jego obowiązków.”

Konsulat Honorowy Czarnogóry będzie miał swoją siedzibę na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Posłuchajcie naszej rozmowy z Konsulem Honorowym Czarnogóry Piotrem Kittą:

 


Podobne wpisy

Powiązane treści