Bydgoszcz
10C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 12 • L 9
15C
Pt
15C
Sob
16C
Nd
14C
Pon
15C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKonsultowano program Rodzina 500+. Jakie wnioski?
Marcin Zielieniecki, Mikołaj Bogdanowicz
19.01.2016 | 00:27

Konsultowano program Rodzina 500+. Jakie wnioski?

Konsultacje programu Rodzina 500+ odbyły się w poniedziałek w urzędzie wojewódzkim.

Na zdjęciu: Wiceminister Marcin Zieleniecki (z lewej) i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Fot. ST

W poniedziałek w Bydgoszczy odbyły się konsultacje dotyczące programu Rodzina 500+. Na zaproszenie wojewody Mikołaja Bogdanowicza poprowadził je Marcin Zielieniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W spotkaniu zorganizowanym w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego wzięło udział około 160 osób. – Chcielibyśmy, aby ten program został dobrze wdrożony i funkcjonował przez najbliższe lata bez większych problemów – mówił na briefingu prasowym Mikołaj Bogdanowicz. Dla wiceministra Zielienieckiego było to pierwsze spotkanie w ramach regionalnych konsultacji. – Myślę, że osoby, które wzięły udział, w większości pozytywnie oceniają założenia programu, ale też mają bardzo interesujące propozycje w kwestii szczegółowych rozwiązań – mówił polityk.

W czasie konsultacji pojawiały się m.in. głosy o problemach organizacyjnych na szczeblu gminnym. Zdaniem Zielenieckiego, projekt ustawy zawiera kilka rozwiązań, które powinny pomóc jednostkom organizacyjnym odpowiadającym za wypłatę świadczeń – m.in. długi okres vacatio legis czy trzymiesięczny okres składania wniosków. Zgodnie z planami, dodatkowe 500 zł nie będzie wpisywane do dochodów, na co zwracają uwagę pracownicy GOPS-ów i MOPS-ów. Ich zdaniem, dzięki temu rodziny otrzymujące też zasiłki będą mogły żyć, nie szukając pracy. – Dyskutowaliśmy w resorcie na ten temat. Uznaliśmy, że gdybyśmy odebrali świadczenia z pomocy społecznej, to sam program Rodzina 500+ niewiele by zmienił w sytuacji uboższych rodzin – argumentował Zieleniecki.

Program Rodzina 500+ ma wejść w życie w kwietniu. W przypadku wsparcia przy pierwszym dziecku, liczyć się będzie kryterium dochodowe. Przy drugim i każdym następnym dziecku, program będzie obejmował wszystkie rodziny.


Powiązane treści