Bydgoszcz
-3C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H -2 • L -4
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKontenery z towarami popłyną Wisłą. Marszałek Całbecki chce promować transport rzeczny
rejs wisła
28.03.2021 | 09:28

Kontenery z towarami popłyną Wisłą. Marszałek Całbecki chce promować transport rzeczny

Na zdjęciu: W 2017 roku samorząd województwa zorganizował rejs promocyjno-badawczy. Wówczas załadowana kontenerami barka pokonała 450-kilometrowy odcinek Wisły z Gdańska, odwiedzając po drodze między innymi Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń i Włocławek.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Samorząd województwa w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 5 dni.

Jak informuje urząd marszałkowski, celem organizowanego przez samorząd województwa rejsu jest głównie promocja śródlądowego transportu wodnego, jako najbardziej ekonomicznego, bezpiecznego i przyjaznego środowisku oraz zwiększenie wiedzy o usługach śródlądowych wśród przedsiębiorców i firm spedycyjnych.

– Ważne jest zwrócenie uwagi na korzyści płynące z budowy węzła logistycznego w Bydgoszczy, wykorzystującego m.in. potencjał dróg wodnych

– czytamy w komunikacie prasowym. Także marszałek Piotr Całbecki zauważa, że położenie geograficzne województwa, w którym krzyżują się dwie międzynarodowe drogi wodne, daje duże możliwości do rozwoju. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami zmierzającymi do rewitalizacji dolnej Wisły i uruchomieniu jej potencjału gospodarczego przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że ten pierwszy komercyjny rejs będzie dowodem na to, jak sprawnie i efektywnie można wykorzystać alternatywne gałęzi transportu – mówi Całbecki.


CZYTAJ WIĘCEJ O PLATFORMIE MUTLIMODALNEJ W EMILIANOWIE POD BYDGOSZCZĄ


Zestaw rzeczny złożony z pchacza i barki załadowanej 24 kontenerami wypłynie 6 kwietnia z Portu Gdańsk. Nocna przerwa techniczna planowana jest w okolicach Tczewa. Do punktu przeładunkowego w Chełmnie, pokonując 152-kilometrowy odcinek Wisły, dotrze 8 kwietnia. Na nabrzeżu towar zostanie rozładowany na tiry, a na barkę trafią kontenery eksportowe. Planowany powrót do Gdańska ma nastąpić 10 kwietnia. Operatorem rejsu wybranym przez samorząd województwa jest firma VAN cargo SA z siedzibą w Warszawie. – Wyprawa ma również aspekt badawczy. Podczas transportu sprawdzane będzie oznakowanie nawigacyjne określające przebieg szlaku, przepustowość drogi wodnej oraz lokalizację trudnych i uciążliwych dla żeglugi miejsc na tym odcinku Wisły – przekazuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwszą firmą z regionu, która zainteresowała się możliwością przewiezienia swoich towarów drogą wodną i do której trafi pierwszy transport są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Kalkulacje kosztów przewozu wskazały na jego wysoką konkurencyjność. TZMO zadeklarowały udział w pilotażowym rejsie także w relacji eksportowej do Gdańska. Swoje towary wyśle także firma IKEA.

Pilotażowy rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA Extension (program INTERREG Region Morza Bałtyckiego), którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy. W ramach pierwszej części projektu samorząd województwa zorganizował rejs promocyjno-badawczy w 2017 roku oraz opracował studium lokalizacyjne dla planowanej platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emil łowca barek
Emil łowca barek
8 miesięcy temu

Tylko uważać tam w kanale Sueskim, bo jakiś zator się zrobił

Rafal
Rafal
8 miesięcy temu

Port u ojca Muchomora zrobic chce pewnie..

Piotr Nareszcie!!!
Piotr Nareszcie!!!
8 miesięcy temu

Nareszcie

Powiązane treści