Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
42% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 18 • L 17
18C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
18C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaKontrakty terytorialne podpisane. Bydgoska uczelnia liderem w dwóch projektach
UKW_Budynek_Biblioteka_Chodkiewicza
09.01.2018 | 12:38

Kontrakty terytorialne podpisane. Bydgoska uczelnia liderem w dwóch projektach

Umowę podpisano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Na zdjęciu: W dwóch projektach liderem jest bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Fot. Archiwum

Pod koniec 2017 roku, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy na dofinansowanie inwestycji laboratoriów badawczo-rozwojowych uczelni w naszym regionie.

Dofinansowanie pochodzić będzie ze środków regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020. W dwóch projektach w roli lidera uczestniczy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Bydgoska uczelnia łącznie występuje w czterech z pięciu projektów, które ubiegają się o wsparcie.

UKW jest liderem w projektach „Bezpieczeństwo łańcucha żywieniowego i żywność spersonalizowana”. W tym projekcie do współpracy zaproszone zostały Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (w tym między innymi Collegium Medicum w Bydgoszczy) i tucholska Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem. Łączny koszt projektu przekroczył 25 milionów złotych, a dofinansowanie sięga prawie 20,5 mln zł. – Przedmiotem projektu jest rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, która służy badaniom nad procesami wytwarzania, przetwarzania, dystrybucji i konsumpcji żywności od miejsca jej powstawania aż do wpływu na zdrowie konsumentów – podkreślił Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy UKW w Bydgoszczy.

Drugim projektem, w którym liderem jest bydgoska uczelnia to „Innowacje społeczne”. Tutaj bydgoska uczelnia będzie współpracowała z toruńskim UMK. Jak przekazał rzecznik UKW, całkowity koszt tego projektu wynosi blisko 13 mln zł, a uzyskać można prawie 10,5 mln zł dofinansowania. Czego dotyczy ten projekt? – Chodzi w nim o rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej w celu stworzenia nowoczesnej przestrzeni wsparcia rozwoju kapitału ludzkiego w regionie, między innymi dotyczyć będzie wspierania rozwoju psychospołecznego dzieci w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej, wzmacnianie pozytywnej adaptacji dzieci z grup ryzyka w szkole, międzysektorowej pracy socjalnej – pracowników instytucji pomocy społecznej, pracowników instytucji edukacyjnych i organizacji trzeciego sektora oraz profilaktyki ryzykownych zachowań młodzieży – dodał Łaniecki.

Pozostałe projekty Kontraktu Terytorialnego, w których uczestniczy UKW to „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego” (lider – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) oraz „Medycyna a zdrowie człowieka. Kujawsko-pomorski interdyscyplinarny program diagnozy spersonalizowanej i opieki zdrowotnej” (lider – toruński UMK).


Powiązane treści