Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKorkowo.pl: W Bydgoszczy jeździmy wolniej. I to nie tylko w centrum
Dworcowa Bydgoszcz
12.02.2016 | 01:57

Korkowo.pl: W Bydgoszczy jeździmy wolniej. I to nie tylko w centrum

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili w styczniu prędkości samochodów na terenie miasta nad Brdą.

Na zdjęciu: W centrum miasta samochody poruszały się w ubiegłym miesiącu ze średnią prędkością 32 km/h.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Serwis Korkowo.pl wziął pod lupę bydgoskich kierowców – zbadał ich styczniowe prędkości osiągane w różnych miejscach miasta. Wniosek główny – jeździmy wolniej niż przed rokiem.

Po dwunastu miesiącach specjaliści z portalu komunikacyjnego ponownie sięgnęli do danych z systemu Yanosik i sprawdzili, czy i jak zmieniła się średnia prędkość aut zarówno w centrum miasta, jak i w bardziej oddalonych od Śródmieścia rejonach. Okazało się, że we wszystkich rozpatrywanych sytuacjach wskaźniki były niższe niż przed rokiem.

Analitycy przyjęli cztery dystanse od ścisłego centrum Bydgoszczy – 2, 5, 10 i 15 kilometrów. I już na pierwszym z nich zanotowano spadek – w ubiegłym roku na tym obszarze notowano średnią prędkość 34 kilometrów na godzinę, w tym – o dwa mniej. Analogiczna sytuacja miała miejsce w pozostałych przypadkach – 5 km od centrum kierowcy jechali z prędkością 37 km/h (zamiast 40 km/h w styczniu ubiegłego roku), 10 km od serca miasta – 49 km/h (rok temu – 52 km/h). Najszybciej, choć także minimalnie wolniej niż w poprzednim badaniu, jeździliśmy z dala od centrum – 15 km od niego samochody osiągały prędkość 56 km/h (w ub. roku – 57 km/h).

Dla osób zmotoryzowanych pocieszający może być fakt, że w zasadzie przez cały dzień wartości średniej prędkości utrzymują się na podobnym poziomie. „Nie zanotowano znacznych spadków ani przyspieszeń. Bydgoscy kierowcy mogą więc planować podróż bez obaw o brak płynności jazdy, nawet w godzinach szczytu” – czytamy w analizie Korkowo.pl. Tendencja spadkowa w prędkościach jest ponadto zauważalna w niemal wszystkich miastach Polski.

Warto dodać, że w okresie zimowym na średnie prędkości wpływ ma również aura. Jeszcze kilka tygodni temu kierowcy zmagali się bowiem z trudnościami związanymi z padającym bądź zalegającym śniegiem i temperaturami sięgającymi kilkunastu stopni poniżej zera.


Powiązane treści