Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoronawirus a odwołane imprezy masowe [RADCA W PIĄTEK EXTRA]
11.03.2020 | 11:32

Koronawirus a odwołane imprezy masowe [RADCA W PIĄTEK EXTRA]

Na zdjęciu: Radca Przemysław Piątek wyjaśnia, jak wygląda sytuacja ze zwrotem pieniędzy za bilet na odwołaną imprezę masową.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Obecnie trwa walka z koronawirusem. Odwoływane są imprezy masowe, ale również te mniejsze. Na tę problematykę postanowiłem spojrzeć od strony konsumentów, którzy nabyli wejściówki na różnego rodzaju eventy, które zostały lub zostaną odwołane.

Odwołanie imprezy niezależne czy miała ona charakter masowy czy też nie z powodu obawy przed koronawirusem może być kwalifikowane jako niezawiniona niemożliwość świadczenia organizatora, który powinien dokonać zwrotu ceny biletu. Podstawą żądania konsumenta będzie art. 495 kodeksu cywilnego oraz przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

A co w przypadku, gdy posiadacz biletu sam zrezygnuje z udziału w wydarzeniu, na który zakupił bilet? Tutaj sytuacja jest zgoła odmienna, gdyż w mojej ocenie taki bilet po prostu przepadnie. Sama obawa przed zarażeniem się wirusem nie może powodować możliwości odstąpienia od umowy kupna biletu. Jedyna okoliczność, kiedy będzie można dokonać zwrotu, to zakup lub w pewnych przypadkach zakup biletów i dokonanie zwrotu na podstawie przepisów o prawach konsument

[Czytaj więcej informacji w serwisie specjalnym na temat koronawirusa dla bydgoszczan]

Jednocześnie posiadacz biletu nie może liczyć na zwrot kosztów takich jak dojazdy lub noclegi. Spotkałem się z regulaminami sprzedaży biletów, które mówiły o tzw. „sile wyższej”, czyli o zdarzeniach losowych (w tym epidemii), które uniemożliwiły organizację wydarzenia. W przypadku odwołania imprezy z powodu „siły wyższej” może nie być przewidziany zwrot pieniędzy za bilety.

W takim przypadku należy zwrócić się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zgłosić podejrzenie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów bądź stosowania w regulaminach niedozwolonych postanowień umownych. Zwrotu pieniędzy za bilet można dochodzić również na drodze cywilno-prawnej w sądzie.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 495 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści