Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 31 • L 30
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
25C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKoronawirus niebezpieczny dla seniorów. „Chrońmy naszych dziadków i babcie”
12.03.2020 | 09:45

Koronawirus niebezpieczny dla seniorów. „Chrońmy naszych dziadków i babcie”

Na zdjęciu: Koronawirus stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych.

Fot. wikipedia

Koronawirus stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych, które powinny ograniczyć korzystanie z komunikacji miejskiej czy wizyty w zatłoczonych sklepach i aptekach. Aby tak się stało, konieczna będzie pomoc ich rodzin i sąsiadów.

Objawy koronawirusa przypominają grypę: patogen powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, najczęściej podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Najbardziej narażone na rozwinięcie się choroby w ciężkiej postaci i zgony są osoby starsze. Ich układ odpornościowy może nie poradzić sobie  z infekcją, szczególnie w sytuacji, gdy organizm zmaga się z chorobą przewlekłą.

Chciałbym zaapelować, żebyśmy pamiętali o osobach starszych. Zainteresujmy się, czy w naszym bloku albo na osiedlu domków, są osoby, które mogą potrzebować sąsiedzkiej pomocy – apelował podczas ostatniej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. – Zachęcajmy, aby te osoby nie wychodziły z domów i nie narażały się na niebezpieczeństwo. My jako miasto w przypadku takich zgłoszeń będziemy starali się szukać rozwiązań, korzystając np. z wolontariuszy czy strażników miejskich – dodawał prezydent.

Czytaj także: Zamknięta szkoła lub przedszkole? Możesz ubiegać się o zasiłek

Wśród instytucji, które odwołują zajęcia, są działające przy uczelniach i innych jednostkach uniwersytety trzeciego wieku. Seniorzy, by uniknąć zakażenia, powinni m.in. unikać zatłoczonych miejsc i dbać o prawidłową higienę osobistą. Zgodnie z apelami lekarzy,  powinni też ograniczyć wizyty w przychodniach do absolutnego minimum. Należy również pamiętać o unikaniu kontaktu z osobami, które wróciły z zagranicy, również z członkami rodziny, którzy wydają się zdrowi. W przypadku chorego 53-latka z Lublina podejrzewa się, że mógł zarazić się od syna, który wcześniej był we Włoszech, a nie miał objawów.

Rząd zaleca także, aby seniorzy nie zajmowali się wnukami, które w najbliższy dniach nie pójdą do szkół i przedszkoli. – Oczywiście jest to kulturowo przyjęte, ale to szczególna sytuacja, gdy zachowania kulturowe powinniśmy przewartościować. Chrońmy naszych dziadków i babcie – mówił w środę minister Łukasz Szumowski.

W przypadku objawów choroby lub kontaktu z osobą zakażoną należy powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił infolinię NFZ 800 – 190 – 590.

Według danych z 11 marca w województwie kujawsko-pomorskim jest hospitalizowanych 13 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. 34 osoby są poddane kwarantannie, a 416 objęto czynnym nadzorem epidemiologicznym. Liczba zbadanych próbek wynosi 27, a próbek oczekujących – 11.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści