Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 1 • L -1
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaKoronawirus. Od poniedziałku pierwsze obostrzenia zostają złagodzone
Mateusz Morawiecki - SF-1
16.04.2020 | 19:30

Koronawirus. Od poniedziałku pierwsze obostrzenia zostają złagodzone

Na zdjęciu: O zmianach związanych ze znoszeniem pierwszych obostrzeń mówił premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Podczas czwartkowej (16 kwietnia) konferencji prasowej, premier i szef resortu zdrowia przedstawili plan łagodzenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.

Proponujemy system trzech i: Izolacji, Identyfikacji i Informatyzacji – rozpoczął swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki. Premier mówił, że rząd rozpoczyna przystępowanie do etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń, jakie wprowadzone zostały niemal miesiąc temu.

Co zacznie się zmieniać od najbliższego poniedziałku, 20 kwietnia? Przede wszystkim ponownie otwarte zostaną lasy i parki, będzie możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie. Główna zmiana zostanie wprowadzona w sklepach. W tych mających powierzchnię do stu metrów kwadratowych, obsługiwanych może być czterech klientów, a w mających większą powierzchnię – dziesięciu. Pracownicy sklepów będą poddawani badaniom: mierzona będzie im temperatura, a wszystkie środki dezynfekcji zostają utrzymane. Zasada „1 osoba na 15 metrów” ma obowiązywać także w kościołach i miejscach kultu. Wprowadzone zostanie także wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia. W etapie drugim zapisano otwarcie: w weekendy sklepów budowlanych, hoteli i innych miejsc noclegowych, bibliotek, muzeów i galerii sztuki. W trzecim – otwarcie stacjonarnej gastronomii (z ograniczeniami), salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W czwartym – otwarte zostaną solaria, siłownie, salony masażu oraz teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym. Place zabaw nadal zostają zamknięte.

My przedstawiamy cztery etapy większego otwarcia gospodarczego i społecznego, ale trzeba zastrzec, że jeśli będzie lepiej, to będziemy mogli przyspieszać łagodzenie tych reguł. Jak się to nie stanie, to będzie trzeba poczekać trochę dłużej na kolejne etapy łagodzenia – mówił Morawiecki.

Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem. Ważne jest zachowywanie dystansu, dezynfekcja rąk i powierzchni. – Z tymi zasadami będziemy musieli nauczyć się żyć przez co najmniej rok, a nawet 2 lata – przyznał szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Kolejne etapy będą wprowadzane w tempie zależnym od nowych przypadków zakażeń. W trzecim etapie znoszenia obostrzeń będzie m.in. możliwość organizowania imprez sportowych, ale bez udziału publiczności. – Za tydzień do dwóch mam otrzymać od PZPN informację, jak mógłby wyglądać powrót do rozgrywek i w jakim etapie – zapowiedział premier, który wczoraj spotkał się z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem oraz szefową resortu sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych. Jak przekazał premier, nie jest on uwzględniony w żadnym z etapów, a Polska nie chce powielić błędów innych państw.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści