Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 1 • L -1
1C
Sr
0C
Czw
1C
Pt
-2C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKoronawirus. Odmrażane są sądy. Wprowadzono szereg zmian
Bydgoszcz_ Pomnik Kazimierza Wielkiego_ Wały Jagiellońskie - Sąd Okręgowy, Sąd Rejonowy - SF
31.05.2020 | 13:44

Koronawirus. Odmrażane są sądy. Wprowadzono szereg zmian

Na zdjęciu: Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy zaczynają powoli się odmrażać, co oznacza że na wokandzie pojawi się zdecydowanie więcej spraw.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na sądową wokandę wracają rozprawy i posiedzenia jawne.

W związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa, sądy pracowały w znacznie ograniczonym trybie. Na wokandzie pojawiały się jedynie najpilniejsze sprawy, jak m.in. stosowanie tymczasowego aresztu. Wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne, poza pilnymi spadły z wokandy Sądu Rejonowego w Bydgoszczy do końca maja, zaś w Sądzie Okręgowym taka sytuacja będzie miała miejsce do 4 czerwca (czwartek).

W ostatnim tygodniu maja – jak mówi aplikant Bydgoskiej Izby Adwokackiej Rafał Przybyszewski – otwarto biura obsługi interesantów, biuro podawcze i czytelnie akt. – Od 7 maja 2020 roku sąd przekazuje akta spraw wraz ze środkami odwoławczymi do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Z kolei 11 maja 2020 roku ruszyła wysyłka pism sądowych z którymi związane są środki odwoławcze i inne terminy procesowe (sądowe) – przekazuje Przybyszewski.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wprowadził szereg zmian związanych z planowanym wznowieniem rozpraw i posiedzeń jawnych. Sale rozpraw zaopatrzono w osłony stanowisk składu orzekającego oraz protokolanta, a posiedzenia będą się odbywały tylko w tych salach, gdzie umożliwione jest zapewnienie dystansu między uczestnikami postępowania. – Stoły dla stron i mównica dla świadka zostały ustawione w taki sposób, by miedzy uczestnikami rozprawy lub posiedzenia zachować dystans 1,5 metra – informują przedstawiciele sądu. Sędziowie i protokolanci zaopatrzeni zostali zarówno w maski, jak i przyłbice, których używają podczas rozpraw i posiedzeń. Po każdej rozprawie, sale są wietrzone i dezynfekowane, a na terenie sądu znajdują się dodatkowe punkty do dezynfekcji rąk.

Osoby, które uczestniczą w rozprawach i posiedzeniach w sądzie oraz inne osoby przebywające w budynku sądu zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa według ogólnych zasad, które obowiązują. Godziny posiedzeń będą wyznaczane w taki sposób, aby wzywane osoby miały wyznaczane określone godziny, tak aby uniknąć oczekiwania większej ilości osób przed salą rozpraw. Do budynku sądu wpuszczane będą wyłącznie osoby wezwane na daną sprawę w określonym dniu.

Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak system wprowadzenia zmianowego czasu pracy, miał on być w godz. 7:00 – 13:30 i 14:00 – 20:30, z 30-minutową przerwą na czynności dezynfekcyjne. Dwuzmianowy system dotyczyłby zarówno pracowników administracyjnych, jak i sędziów, referendarzy oraz asystentów. Rozprawy i posiedzenia, które mają charakter niejawny odbywałyby się zarówno do południa, jak i po południu. – Ponieważ obecna organizacja pracy sądu nie zapewnia realizacji celów wymiaru sprawiedliwości i odpowiedniej efektywności pracy, rozważane jest w związku z tym wprowadzenie innej zmiany czasu pracy rekomendowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w oświadczeniu prezesa Sądu Okręgowego Mieczysława Oliwy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści