Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 7 • L 3
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
22C
Sr
22C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportKoronawirus. Żużlowa I liga ruszy w ostatni miesiąc wakacji?
25-08-2019_ Polska Liga Żużlowa (2 Liga)_ Półfinał Zooleszcz Polonia Bydgoszcz - Wilki Krosno_ bieg 1 - Josh Grajczonek (n), Patrick Hansen (b) - SF-1
01.04.2020 | 09:00

Koronawirus. Żużlowa I liga ruszy w ostatni miesiąc wakacji?

Główna Komisja Sportu Żużlowego w ostatnich dniach prowadziła konsultacje z klubami dotyczące sezonu 2020.

Na zdjęciu: Żużlowcy bydgoskiej Polonii (w kasku niebieskim Josh Grajczonek) cały czas czekają na możliwość wyjechania na tor.

Fot. Szymon Fiałkowski

Koronawirus spustoszył kalendarze żużlowych imprez. Nie inaczej jest w Polsce, jednak pojawiają się pierwsze plany na uratowanie tegorocznego sezonu.

Przedstawiciele Głównej Komisji Sportu Żużlowego w poniedziałek (30 marca) odbyli rozmowy z prezesami ośmiu klubów eWinner I Ligi Żużlowej, a wczoraj (31 marca) z szefami klubów Polskiej Ligi Żużlowej (II ligi), w której rywalizować będzie sześć drużyn.

Prezesi klubów pierwszoligowych są zgodni: jazda bez kibiców nie ma najmniejszego sensu. Wystarczy tylko wspomnieć, że w samej Abramczyk Polonii wpływy z biletów mogą stanowić nawet 1/3 tegorocznego budżetu, który szacowany był na kwotę blisko 3,8 mln zł. Jak słyszymy, podczas rozmów omawiane były także warunki startu zawodników zagranicznych w lidze polskiej po zakończeniu pandemii koronawirusa oraz m.in. tematu tego, czy liga – jeśli wystartuje – miałaby być rozgrywana bez fazy play-off. Mówiono także o skróceniu żużlowego kalendarza w tym roku, poprzez ograniczenie liczby turniejów Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów i różnych kwalifikacji, a także młodzieżowców do 21 roku życia.

Jak mówi wiceprezes Głównej Komisji Sportu Żużlowego Zbigniew Fiałkowski, prezesi klubów podczas rozmów przyznali wprost, że konieczny jest system zakładający awanse i spadki. – Do konsultacji z działaczami jednak na pewno niebawem wrócimy – mówi Fiałkowski, cytowany przez polskizuzel.pl. W tym samym serwisie, szef GKSŻ Piotr Szymański nakreśla terminy startu lig: i tak, eWinner I Liga Żużlowa ma wystartować najpóźniej na samym początku sierpnia, a II liga – z początkiem września. – Z przeprowadzonej analizy terminów wynika, że wtedy możemy jeszcze odjechać sezon 2020, jednak najprawdopodobniej już bez fazy play-off – przyznaje Szymański, zaznaczając jednocześnie, że intencją komisji jest odjechanie sezonu, inny scenariusz nie jest brany pod uwagę.

Zmiany w kalendarzach
Sezon chce za to rozpocząć PGE Ekstraliga. Jak podaje Przegląd Sportowy, najlepsza żużlowa liga świata chce wystartować przy pustych trybunach i to już w przedostatni weekend maja (22-24.05). Za to coraz głośniej mówi się o tym, że kalendarz cyklu Grand Prix może zostać okrojony z dziesięciu do pięciu-sześciu turniejów. Planowany na 16 maja inauguracyjny turniej na PGE Narodowym w Warszawie został już przesunięty na 8 sierpnia, a trudno spodziewać się, by utrzymany został w kalendarzu także turniej, który 30 maja planowany jest w niemieckim Teterowie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści