Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koronowo ma jeden z najdroższych szaletów w Polsce? Tak twierdzi radny Olech Raddatz

Dodano: 09.12.2022 | 21:57

Na zdjęciu:

Fot. IN

Od dawna w Koronowie istnieje problem związany z dostępem do publicznej toalety. Kiedyś szalet miejski mieścił się przy zbiegu ulic Dworcowej, Paderewskiego i Gancarskiej. Pozostawiał on wiele do życzenia. Dodatkowo okazało się, że zlokalizowany jest  w pasie drogowym, a GDDKiA planuje przebudowę DK nr 56. Toaleta mieszcząca się na dworcu PKS też woła o pomstę do nieba.

Problem jest dotkliwy nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów. Dlatego władze postanowiły wybudować nową toaletę. Gdzie dokładnie? Przy skrzyżowaniu ulic Tucholskiej oraz Wąskiej. I w związku z tym pojawiły się negatywne opinie mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o niedogodną lokalizację, wysokie koszty związane z budową i długi termin wykonania inwestycji.

25 metrów kwadratowych

Prace związane z budową nowego szaletu miejskiego rozpoczęły się w maju br. Oprócz samego budynku projekt zakłada budowę nowych nawierzchni utwardzonych, ciągów dla pieszych oraz nowej powierzchni trawiastej. Ma być WC dla mężczyzn i kobiet, a także dla osób niepełnosprawnych. Na dachu planuje się montaż instalacji fotowoltaicznych. Według dokumentacji projektowej powierzchnia użytkowa budynku to 25 m kw.

Ponad 500 tys. zł

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Bal-Bud z Koronowa. Wstępny koszt szacowany był na 396 tys. zł i taki też zawarto w zamówieniu. Ostatnio pojawiły się jednak problemy. Okazało się bowiem, że trzeba dołożyć kolejne 80 tys. zł. Teraz w wydatkach budżetu Gminy Koronowo na ten rok pod tym zadaniem figuruje kwota 530 tys. zł.

Za tę kwotę można byłoby wybudować dom?

Sprawa została poruszona na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie. – Na jaką kwotę została zawarta umowa, skoro my znowu podwyższamy i znowu kolejną dotację przyznajemy na wykonanie tego szaletu i kiedy on wreszcie zostanie ukończony? – dopytywała radna Katarzyna Szulta-Romaniuk. – Za kwotę 500 tys. zł można byłoby postawić dom, więc nie wiem czy będzie to szalet ze złotymi klamkami, czy o co tutaj chodzi w tej inwestycji – dodała.

Dodatkowe prace

Do słów radnej odniósł się zastępca burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski. Zaznaczył on, że inwestycja ta nie jest realizowana z dotacji urzędu, jak błędnie określiła to Katarzyna Szulta-Romaniuk. – Wystąpiły tam prace dodatkowe – wyjaśniał zastępca burmistrza. – Między innymi była odkryta piwnica, która musiała zostać zasypana i zabezpieczona przy współpracy z konserwatorem zabytków. Były także dodatkowe prace sanitarne związane z przyłączem wodociągowym na zewnątrz budynku i z tego tytułu wykonawca musiał ponieść dodatkowe koszty i my musimy za to zapłacić – dodał.

Ponadto burmistrz Patryk Mikołajewski przekazał, że na wniosek radnej Sławomiry Polewanej zostały zamówione dodatkowe szafki oraz dodatkowe miejsce, gdzie będzie można przebierać i przewijać dzieci.

Jeden z najdroższych szaletów w Polsce?

W dyskusję włączył się również radny Olech Raddatz. – Zanim zapadła decyzja o budowie tego szaletu złożyłem wniosek, aby zakupić szalety modułowe, które bardzo dobrze się sprawdzają w wielkich kurortach, one są samoczyszczące, samodezynfekujące i za te pieniądze wtedy moglibyśmy mieć ze trzy szalety – mówił podczas sesji radny Raddatz. – Ale jak się stało tak się stało, będziemy mieli jeden z najdroższych szaletów w Polsce – dodał.

Na słowa te zareagował burmistrz Mikołajewski. Wysunął on tezę, że Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy w przypadku termomodernizacji budynku Liceum Ogólnokształcącego postawiło pewien wyznacznik i jakość, poniżej której gmina nie może schodzić. Jego zdaniem Koronowo musi zacząć w końcu wyglądać i wstydem jest to, że miasto przez tyle lat nie miało szaletu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
1 rok temu

Tu wkradły się jakby trzy błędy . Po pierwsze toaleta była w Koronowie , po drugie przytoczę słowa skarbnika z innej sesji „ Obojętnie do jakiej szufladki włożymy lub zaglądamy to zawsze będą to pieniądze podatnika „. I z tym musimy się wszyscy zgodzić , UM, czy Powiat czy Marszałek, Wojewoda lub EU . To zawsze te fundusze lub dotacje sprowadzają się do jednego mianownika – który nazywa się Podatnik . Pytanie czy Koronowo potrzebuje tak drogiego szaletu ?, na to nie znam odpowiedzi ale wiem że nie jedna osoba w swoim majątkowym oświadczeniu posiada i podaje mieszkanie lub dom… Czytaj więcej »