Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Korupcja w szkole dla kierowców. Jej właścicielka usłyszała ponad 200 zarzutów

Dodano: 10.09.2020 | 11:26

Na zdjęciu: W sprawie dotyczącej korupcji w brodnickim ośrodku szkolenia kierowców przesłuchano ponad 200 osób.

Fot. BB/archiwum

Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali dwie osoby w sprawie korupcji w ośrodku szkolenia kierowców w Brodnicy. Proceder trwał przez kilka miesięcy – w sprawie przesłuchano blisko 200 osób.

Do korupcyjnego procederu dochodziło od września 2017 roku do kwietnia 2018 roku w jednym z ośrodków szkolenia kierowców w Brodnicy. Prokuratura Rejonowa w Brodnicy wszczęła w tej sprawie śledztwo, które w całości powierzyła policjantom. – Jak ustalili śledczy, proceder polegał na przeprowadzaniu szkoleń, w mniejszej ilości godzin niż wymagana oraz poświadczaniu tego faktu w zaświadczeniach o ukończeniu kursu uprawniającego do egzaminu, po którym kursant uzyskiwał uprawnienia przewozu towarów niebezpiecznych wszystkich klas lub towarów niebezpiecznych w cysternach – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Jedną z osób prowadzących zajęcia na takich kursach był 41-letni mieszkaniec Rypina, który prowadził firmę doradczą i posiadał uprawnienia do przeprowadzania takich szkoleń. Jak wyjaśnia mł. insp. Chlebicz, warunkiem uzyskania zaświadczenia potwierdzającego ukończenie kursu uprawniającego do przewozu towarów niebezpiecznych jest uczestnictwo kursanta w co najmniej 75% zajęć. – Szkolenia prowadzone są odpłatnie, a ich koszt dla jednej osoby w szkole w Brodnicy wynosił 500 zł za kurs podstawowy oraz 300 zł za kurs specjalistyczny na przewóz towarów niebezpiecznych cysternami. Jak ustalili policjanci, podejrzani poświadczali nieprawdę co do uczestnictwa kursantów w pełnym wymiarze zajęć – dodaje rzeczniczka KWP Bydgoszcz. Tym samym przyjmowali oni korzyść majątkową, przyjmując od kursantów pełną opłatę, nie ponosząc przy tym kosztów związanych z organizacją szkolenia. Policjanci ustalili, że pracownicy ośrodka fałszowali dzienniki kursów zawierające listy obecności, konspekty zajęć oraz listy uczestników. Po zakończeniu kursu szkoła wydawała zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, a dokument ten upoważniał do przystąpienia do egzaminu końcowego.

W sprawie przesłuchano ponad 200 osób – głównie uczestników feralnych kursów w Brodnicy. Na początku września policjanci przystąpili do działania i zatrzymali 65-letnią właścicielkę ośrodka szkolenia z Brodnicy, która usłyszała łącznie 244 zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Funkcjonariusze zatrzymali także 41-latka prowadzącego firmę doradczą, zatrudnionego w OSK w charakterze wykładowcy, jako podejrzanego o udzielanie pomocy do wystawiania zaświadczeń. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Brodnicy, gdzie ogłoszono im zarzuty oraz przesłuchano w charakterze podejrzanych. Prokurator zastosował  wobec obojga poręczenia majątkowe. Podejrzanym za przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments