Bydgoszcz
10C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h WNW
H 12 • L 8
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesKorzyści dla firmy, które wynikają z integracji systemów i aplikacji
business-3167295_1280
11.10.2019 | 13:19

Korzyści dla firmy, które wynikają z integracji systemów i aplikacji

Na zdjęciu:

Fot.

Wszechobecna cyfryzacja sprawia, że niemal wszystkie potrzebne informacje są na wyciągnięcie ręki. Nowe technologie wkroczyły nie tylko do naszego życia prywatnego. Przede wszystkim decydują o tym, w jaki sposób zarządzamy swoim biznesem. Aby skorzystać z pełni ich potencjału, musimy jednak posiadać odpowiednie narzędzia. W części przedsiębiorstw do dziś wykorzystuje się działające równolegle, niezintegrowane systemy – wpływa to negatywnie nie tylko na wygodę korzystania z rozwiązań informatycznych, ale również na efektywność całego przedsiębiorstwa. W takim przypadku warto zastanowić się nad integracją systemów i aplikacji.

Po co integrować systemy i aplikacje?

Zarządzanie zasobami nowoczesnego przedsiębiorstwa nie jest możliwe bez zaawansowanego oprogramowania komputerowego. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie – z jednej strony może np. obsługiwać proces produkcyjny, z drugiej – ułatwiać fakturowanie czy dokonywać analizy wskaźników biznesowych. Jeżeli poszczególne działy korzystają z innych rozwiązań, komunikacja jest bardzo utrudniona, a tam, gdzie pojawiają się trudności, zwykle przytrafiają się również błędy. Integracja systemów i aplikacji sprawia, że pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i technologiami zachodzi efekt synergii – idealnie ze sobą współpracują, dzięki czemu pozwalają na osiągnięcie maksimum efektywności, co przekłada się na sprawne zarządzanie zasobami. W wyraźny sposób wpływa to również na komfort pracy i obniża ryzyko popełnienia błędów. Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie, aby integracja systemów IT wykroczyła poza granice konkretnego przedsiębiorstwa i umożliwiła np. jeszcze szybszą i skuteczniejszą współpracę z klientami i kontrahentami.

Skuteczne zarządzanie zasobami

Integracja danych przekłada się przede wszystkim na wzrost wydajności: uprawnieni pracownicy zyskują błyskawiczny dostęp do sprawdzonych informacji, aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Znacznie ułatwia to również zarządzanie biznesem: sporządzanie raportów i zaawansowanych analiz jest bardzo łatwe, a dzięki integracji systemów i aplikacji kontrola i podejmowanie decyzji staje się możliwe przy użyciu urządzeń mobilnych, praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Wszystkie te zalety sprawiają, że integracja oprogramowania – choć kosztowna – może stać się znakomitą inwestycją, która bardzo szybko się zwróci. – Głównym zadaniem stawianym przed przeprowadzeniem integracji systemów IT jest podniesienie wydajności całego przedsiębiorstwa lub jego działu – mówi Piotr Bargieł – ekspert firmy Kotrak, zajmującej się m.in. integracją oprogramowania oraz wdrażaniem systemów ERP. – Zwykle cel ten udaje się szybko osiągnąć, a managerowie dziwią się, jak mogli wcześniej korzystać z wielu niezsynchronizowanych systemów – dodaje.

Inwestycja w integrację danych

Wbrew pozorom proces integracji oprogramowania nie musi być bardzo kosztowny i pracochłonny. Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest profesjonalizm i doświadczenie dostawcy usług. – Przypadek każdej firmy decydującej się na integrację systemów IT jest inny i wymaga indywidualnego podejścia – stwierdza Piotr Bargieł. – W niektórych projektach sprawdzi się integracja bezpośrednia, łącząca systemy bez pośredników, w innych konieczne będzie zastosowanie integracji pośredniej – dodaje. To, jaka technologia zostanie zastosowana oraz w jaki sposób przebiegać będzie cały proces, zależy od charakterystyki działalności oraz założonych celów. Zrozumienie tych kwestii pozwoli dobrać odpowiedni model komunikacji systemów oraz zaoszczędzić środki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści