Bydgoszcz
3C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 3 • L 1
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaSPORTKorzyści z pływania
12.10.2021 | 10:25

Korzyści z pływania

Na zdjęciu: Jedną z popularniejszych czynności, jeżeli chodzi o treningi, będzie z pewnością pływanie.

Fot. nadesłane

To, że sport będzie pozytywnie oddziaływać nie tylko na naszą sferę fizyczną, ale również psychiczną, udowodnione zostało wiele razy, wiele pokoleń temu. Każda aktywność będzie nam gwarantować lepsze ukrwienie mózgu, a co za tym idzie, wpływać to będzie również na nasz pozytywny nastrój.

Wystarczy przypomnieć, że podczas intensywnego treningu zawsze możemy sobie zagwarantować duży ładunek endorfin. Wystarczy, że tętno będzie na odpowiednim poziomie przez odpowiedni czas, a zaczniemy odczuwać tę charakterystyczną przyjemność. Jedną z popularniejszych czynności, jeżeli chodzi o treningi, będzie z pewnością pływanie. To sport uwielbiany przez osoby, które kochają przestrzeń i uczucie swobodnego unoszenia się na wodzie, co obudzi skojarzenia z lataniem.

Poza tym jest to sport dedykowany w zasadzie dla wszystkich grup wiekowych bez względu na to, jakimi warunkami fizycznymi dysponujemy. O popularności takiego sportu świadczy fakt, że teraz w zasadzie większość obiektów sportowych i siłowni będzie posiadać basen. Zalety pływania są po prostu ogromne. To nie tylko lepsza wydolność tlenowa, ale również siła mięśni i odpowiednia postawa. Wyjątkowy kod promocyjny fortuna jest dobrze znany, bo gwarantuje niesamowitą zabawę w typowanie wyników spotkań i pomaga poznać ulubiony sport od środka.

Pływanie dobre dla każdego z nas

Pływanie jest czynnością o tyle optymalną dla każdego z nas, że nie musimy tutaj dysponować jakąś ogromną siłą. Szczególnie też często będzie rekomendowane właśnie dla emerytów, którzy jak wiadomo, nie mają już tej siły w mięśniach charakterystycznej dla osób młodszych, a jednocześnie chcą się poruszać. To właśnie wtedy, gdy wskakujemy do basenu, to nasze kości i stawy są natychmiast odciążone. W wodzie przecież nie napotykamy na żaden opór, a pracują wtedy tylko i wyłącznie nasze mięśnie. Dlatego jest to też trening rekomendowany dla wszystkich osób, które cierpią z uwagi na bóle stawów albo różne kontuzje. Oczywiście tak jak w innych sportach liczy się tutaj nasze osobiste zaangażowanie.

Zresztą możemy być przekonani o tym, że już po pierwszej wizycie na basenie przekonamy się do takiej aktywności i będziemy chodzić regularnie. Jeżeli przecież coś będzie dla nas przyjemne, a tak właśnie będzie w przypadku pływania, to będziemy chcieli powtarzać tę czynność. Zalety także dla naszego umysłu są tutaj po prostu nieocenione. To, na co zwracają uwagę lekarze oraz psychologowie, a także trenerzy to fakt, że nasz mózg również może tu bardzo skorzystać. Przede wszystkim wzmocniona będzie koncentracja, a także koordynacja i podejmowanie decyzji. Oczywiście basen to także przecież perfekcyjna przestrzeń, aby chociaż na kilkadziesiąt minut oderwać się od rutyny i zostawić za sobą negatywne myśli.

Pływanie gwarantuje zdrowszy mózg

Przede wszystkim więc gdy rozpoczniemy taki trening, to tak samo jak w przypadku innych ćwiczeń aerobowych wzmocnione będzie serce i wszystkie inne narządy. Taki trening wymaga przecież nieustannego pompowania krwi do wszystkich części naszego ciała. Obejmuje to także mózg. Będzie otrzymywać on dodatkową dawkę tlenu i dzięki temu będzie optymalizować swoje funkcjonowanie. Wiele badań medycznych potwierdza, że właśnie podczas pływania występuje wzrost przepływu mózgowego i skuteczniejsze uwalnianie się neuroprzekaźników. To z kolei będzie wpływać na to, że krew i składniki odżywcze będą docierać do większych obszarów mózgu. W ten sposób zapewniamy sobie mózg bardziej funkcjonalny, a więc bardziej zdolny do pracy. Z kolei połączenia pomiędzy neuronami będą znacznie bardziej aktywne.

Dodatkowo pływanie jest sportem, który będzie wymagać od nas koordynacji. Musimy tu ruszać w tym samym czasie rękami i nogami, ale w sposób zsynchronizowany. Poza tym wiele osób, które regularnie pływają, potwierdza, że przebywanie w wodzie i mechaniczne ruchy to jednocześnie też bardzo dużo czasu do refleksji i myślenia w trakcie treningu.


Podobne wpisy

Powiązane treści