Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIKosmetyczka włosomaniaczki: co powinno się w niej znaleźć?
23.11.2021 | 15:50

Kosmetyczka włosomaniaczki: co powinno się w niej znaleźć?

Na zdjęciu: Wybierając szampon do mycia włosów, tak naprawdę pod uwagę musisz wziąć… potrzeby skóry głowy.

Fot. nadesłane

Należysz do osób, które mają bzika na punkcie włosów? Przekonaj się, czy Twoja kosmetyczka, oprócz absolutnych must have w pielęgnacji, czyli szamponu i odżywki, zawiera pozostałe, równie szalenie ważne produkty.

Jesteś na bieżąco w kwestii pielęgnacji włosów, na dobre kosmetyki potrafisz wydać lwią część wypłaty. Nie pójdziesz spać w rozpuszczonych włosach, bo wiesz, że to może je osłabić. Wybierasz więc swobodny kok lub pleciesz warkocz. Gumki do włosów? Oczywiście tylko satynowe – inne szarpią i kruszą pasemka. Regularnie odwiedzasz fryzjera w celu podcięcia końcówek. Jesteś oszczędna w stylizacji, a jeśli już musisz sięgnąć po lokówkę czy prostownicę, pod ręką masz zawsze termoochronny spray – wolisz nie ryzykować. Czas na przegląd produktów do pielęgnacji włosów, który potwierdzi, czy na pewno jest 100% włosomaniaczką.  

Abc pielęgnacji skóry głowy

Dobrze wiesz, że wybierając szampon do mycia włosów, tak naprawdę pod uwagę musisz wziąć… potrzeby skóry głowy. Tak! Szampon dobieramy do kondycji skalpu, nie włosów. Kosmetyk ma zadanie oczyścić głowę z kurzu, sebum, potu i łupieżu, a piana, która spływa po kosmykach – przy okazji myje także pasma. Do codziennego stosowania najlepszy jest szampon łagodny, na bazie delikatnych substancji oczyszczających, pozbawiony SLS-ów, SLES-ów i ALS-ów. Od czasu do czasu należy jednak wziąć na warsztat porządne mycie włosów i w tym celu zastosować szampon mocno oczyszczający (u którego w składzie już powinny znaleźć się wyżej wymienione komponenty pianotwórcze). 

Skóra głowy potrzebuje regularnego złuszczania martwych komórek, a w tym pomocne są pilingi. Pozwalają usunąć zanieczyszczenia skalpu, z którymi nie poradził sobie szampon. Ścierające drobinki poprawiają ukrwienie skóry, odżywiają mieszki włosowe i wreszcie, dotleniają je. 

Wcierki weszły na stałe do kalendarza pielęgnacyjnego włosomaniaczek. Produkty w formie skoncentrowanych składników aktywnych, nałożone (czy raczej wmasowane) w oczyszczoną i złuszczoną głowy, stymulują włosy do wzrostu, przyczyniając się do powstania tzw. baby hair.

Fokus na włosy – tego potrzebujesz

Przejdźmy do pielęgnacji właściwej włosów na całej ich długości, także końcówek. Niezbędne są maski oraz odżywki do włosów. Powinny być pełne wartościowych, z punktu widzenia kondycji pasemek, substancji regenerujących, wzmacniających i nawilżających. Chodzi o proteiny (keratyna, proteiny, aminokwasy), humekanty, np. gliceryna oraz emolienty (oleje roślinne i mineralne, silikony). 

Oleje, najlepiej naturalne, są w stanie zrobić dużo dobrego dla włosów: zregenerować, nawilżyć, a także nabłyszczyć. Metoda olejowania ma dużo zwolenniczek, które zauważają zdecydowaną poprawę wyglądu kosmyków. Możesz wybrać jeden rodzaj oleju lub skusić się na mieszankę różnych roślinnych substancji, które jednocześnie zadziałają na kilka problemów.

Na zniszczone i rozdwajające się końcówki jedynym skutecznym remedium jest silikonowe serum, które – nałożone na mokro lub na sucho – wytworzy na powierzchni pasemek film ochronny. 

Co szkodzi Twoim włosom?

Posiadasz większość lub wszystkie wymienione przez nas kosmetyki do pielęgnacji włosów? Doskonale! A czy zastanawiałaś się nad tym, co na co dzień osłabia Twoje pasma? Jeśli mimo starannego mycia, nawilżania i odżywiania, nie jesteś zadowolona z wyglądy Twojej czupryny, wina może leżeć w jednym z poniższych zachowań. 

– Stosowanie złych akcesoriów: szczotek i grzebieni o ostrych krawędziach, a także cienkich syntetycznych gumeczek, w które wplątują się pojedyncze kosmyki (by je zdjąć musisz nadszarpnąć i wyrwać pojedyncze pasemka).

– Szczotkowanie mokrych włosów – to najprostsza droga do ich osłabienia. Jeśli musisz, użyj w tym celu drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

– Mocne pocieranie umytych włosów ręcznikiem – wystarczy delikatnie odcisnąć nadmiar wody w materiał. Pozostaw głowę do swobodnego wyschnięcia lub użyj chłodnego strumienia suszarki (wysoka temperatura też powoduje zniszczenia w budowie włosa).

– Zła dieta – szczególnie pełna cukru oraz wysoko przetworzonych posiłków. Staraj się jeść produkty, które służą zarówno skórze głowy, jak i włosom. Postaw na błonnik, witaminy A, B, C, D, E, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerały. 


Podobne wpisy

Powiązane treści