Bydgoszcz
13C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 11
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
13C
Nd
6C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKPEC stawia na ekologiczne ciepło. I przeprowadza ważne inwestycje
Konferencja KPEC_SG (1)
29.07.2018 | 22:36

KPEC stawia na ekologiczne ciepło. I przeprowadza ważne inwestycje

Inwestycja potrwa do 2022 roku.

Na zdjęciu: O inwestycji mówili podczas konferencji prasowej prezes KPEC, burmistrzowie Szubina i Nakła oraz przedstawiciele wykonawcy.

Fot. Stanisław Gazda

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło budowę trzech nowych elektrociepłowni. Dwie z nich powstaną na terenie powiatu nakielskiego, a jedna – w Bydgoszczy.

KPEC buduje elektrociepłownie w Nakle nad Notecią i Szubinie oraz na Osowej Górze. Inwestycja ma pozwolić na wyprodukowanie ekologicznego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Projekt zakłada budowę silników gazowych, które podczas spalania w procesie tzw. kogeneracji wytwarzają jednocześnie energię cieplną oraz energię mechaniczną, która zamieniana jest na energię elektryczną.

– Są to znaczące działania, które mają pozwolić na zmniejszenie energii z węgla – przyznaje prezes KPEC Andrzej Baranowski. Wykonawcą inwestycji jest firma Eneria. – To jeden z ważniejszych kontraktów dla nas – mówi Paweł Kwasowiec z Enerii. Moc każdego z bloków gazowo-elektrycznych ma wynieść 1,5 MW.

Jako pierwsza zakończona zostanie inwestycja w Szubinie, bo już 30 września 2019 r. Planowany koniec inwestycji w Nakle zaplanowano na 31 sierpnia 2020 r., zaś na Osowej Górze – 31 marca 2022 r. Całkowity koszt tej budowy wynosi 29 milionów złotych, a to przedsięwzięcie jest również współfinansowane ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Powiązane treści