
Kredyt na fotowoltaikę sposobem na dobrą inwestycję w odnawialne źródło energii
Na zdjęciu: Wybierając kredyt na fotowoltaikę warto zwrócić uwagę głównie na oprocentowanie - jego wartość może znacznie się różnić w zależności od wybranego banku.
Fot. pixabay.com
Groźby wyczerpania się nieodnawialnych źródeł energii oraz trend na życie bio i eko sprawiają, że nie tylko na świecie, ale i w Polsce wielu ludzi inwestuje w panele fotowoltaiczne. Nie jest to inwestycja tania, a w jej realizacji może pomóc dobrze dobrany kredyt na fotowoltaikę.
Obecnie zarówno polski rząd, jak i Unia Europejska, oferuje kilka różnych dofinansowań do fotowoltaiki. Jednak uzyskanie choćby jednego z nich wiąże się z długim oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia, co może opóźnić inwestycję. Kredyt na panele fotowoltaiczne można uzyskać znacznie szybciej niż dofinansowanie od rządu, i to na atrakcyjnych, preferencyjnych warunkach.
Czym jest kredyt na fotowoltaikę?
Kredyty na fotowoltaikę od standardowych kredytów różnią się zaledwie kilkoma szczegółami. Pierwszym z nich jest cel finansowania – kredyty te udzielane są stricte na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Drugim, znacznie ważniejszym szczegółem, jest oprocentowanie kredytu – w niektórych bankach wynosi ono zaledwie około 2-3% w skali roku, dzięki czemu można liczyć na preferencyjny kredyt z RRSO niższym niż 10%.
Które banki oferują kredyt na panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne stały się obiektem zainteresowania nie tylko inwestorów, coraz chętniej podejmujących się zakupu i montażu tej instalacji w swoich domach i firmach. Tym rozwiązaniem interesują się również banki, które stworzyły specjalne kredyty na fotowoltaikę. Początkowo udzielało ich jedynie kilka banków, jednak z biegiem czasu ich lista znacznie się poszerzyła. Wśród nich znajdują się nie tylko giganci rynku bankowego, jak ING Bank Śląski, PKO Bank Polski czy mBank, ale również mniej znane banki. Ich listę wraz z podstawowymi szczegółami ofert kredytów na panele fotowoltaiczne można znaleźć na https://money24.pl/kredyt-na-fotowoltaike-co-trzeba-wiedziec/.
Jak wybrać kredyt na fotowoltaikę?
Wybierając kredyt na fotowoltaikę warto zwrócić uwagę głównie na oprocentowanie – jego wartość może znacznie się różnić w zależności od wybranego banku. Ważne są również pozostałe opłaty, jak marża i prowizja banku, a także wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Poszczególne oferty należy też zweryfikować pod względem wysokości finansowania – inwestycja w instalację fotowoltaiczną może wynosić nawet blisko 100 tys, zł., a nie wszystkie banki udzielają tak dużych kredytów na fotowoltaikę.
Trudny temat, w Polsce pozyskiwanie własnej energii jest na granicy opłacalności. Inwestycja będzie się amortyzować latami. W kocu, kiedy zacznie przynosić zysk i tak trzeba będzie zmienić całą instalację na bardziej nowoczesną i wydajną.