Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 5 • L 2
9C
Pon
8C
Wt
8C
Sr
11C
Czw
8C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiKroimy okręgi, tylko co chcemy osiągnąć?
Kujawsko-Pomorskie
23.03.2018 | 09:40

Kroimy okręgi, tylko co chcemy osiągnąć?

Na zdjęciu: Zmiany demograficzne wymuszają zmiany okręgów wyborczych w wojewdztwie

Fot. Archiwum

Jak donosi Portal Kujawski, rządząca w województwie koalicja PO-PSL zgłosiła przed wyborami propozycję nowego podziału na okręgi wyborcze w kujawsko-pomorskim. Roszady te wynikają z konieczności korekty okręgów spowodowanej zmianami demograficznymi w województwie. Liczba mieszkańców regionu spadła poniżej dwóch milionów i okręg w którym znajdował się Grudziądz wymagał korekty.

Rządząca koalicja zaproponowała przesunięcia w praktycznie wszystkich okręgach poza tym o numerze 2 – obejmującym miasto Bydgoszcz. Dzięki zaproponowanym zmianom w jednym okręgu byłoby Świecie i i Żnin. To dosyć odległe od siebie miejsca na wojewódzkiej mapie. Zachowano by także minimalne liczby mandatów w każdym z nowych okręgów. Pozostaje więc pytanie, czy trzeba rzeczywiście aż takiej ingerencji w mapę wyborczą województwa?

Osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie na terenie województwa dwóch równych okręgów (wschodni i zachodni) lub podział regionu na trzy okręgi  – wschodni, zachodni i południowy. Jeżeli już łączymy mocno oddalone od siebie lokalizacje, róbmy to z głową. Oba podziały byłyby o tyle sprawiedliwsze, że byłyby bardziej odporne na zmiany demograficzne w regionie i łączyłyby obszary o wspólnych interesach i tożsamości. Nie gwarantowałyby także przewagi żadnej części województwa, jak często próbuje się podnosić tego typu argument.

Czy jednak władze województwa wzięłyby takie rozwiązanie pod uwagę, czy może jednak chodzi o takie krojenie okręgów, by utrzymać status quo i zachować władzę w rękach obecnego marszałka?

Daniel Kaszubowski

Partia Zieloni

Bydgoszczanin. Partia Zieloni. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści