Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleKrok od tragedii. Lot balonem zakończony zahaczeniem o linię wysokiego napięcia [ZDJĘCIA, WIDEO]
16.07.2023 | 14:53

Krok od tragedii. Lot balonem zakończony zahaczeniem o linię wysokiego napięcia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu

Ten lot mógł zakończyć tragicznie. Balon zahaczył o linię elektryczną, w wyniku czego przewrócone zostały dwa słupy. Sprawa lotu już trafi zarówno do prokuratury, jak i komisji badania wypadków lotniczych.

Nagranie z lotu balonem opublikowało na swoim profilu Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Golubiu-Dobrzyniu (prezentujemy je poniżej).

 

Wiadomo, że do zdarzenia doszło w czwartek (13 lipca) w godzinach wieczornych, w miejscowości Małszyce (gmina Ciechocin, powiat golubsko-dobrzyński). To właśnie tam, w pewnym momencie podczas lotu balon zerwał linię elektryczną. Sytuacja była na tyle poważna, że część gospodarstw do piątkowego (14.07) popołudnia pozbawiona była energii elektrycznej.

Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali strażacy z PSP w Golubiu-Dobrzyniu oraz jednostek OSP w Ciechocinie i Małszycach. Jak podają strażacy, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do nich w czwartek, tuż po godzinie 21:20 i opisują, że ze zgłoszenia wynikało, iż lecący balon zerwał linie energetyczne. – W czasie przelotu nad miejscowością Małszyce balon powłoką uderzył w linię energetyczną średniego i niskiego napięcia i przewrócił podtrzymujące je dwa słupy betonowe – opisują strażacy z PSP w Golubiu-Dobrzyniu i precyzują, że pilotowi udało się odlecieć na odległość około kilometra i wylądować.

Balonem podróżowało piętnaście osób, w tym pilot. Nikomu nic się nie stało. Samo zdarzenie będzie teraz przedmiotem postępowania, które prowadzić będzie zarówno Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, jak i Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Jej rzecznik, prok. Andrzej Kukawski w rozmowie z Polskim Radiem PiK zapowiada, że podejmowane przez śledczych będą czynności z osobami, które były na pokładzie tego balona. – Zajmujemy się potencjalnym przestępstwem sprowadzenia, nieumyślnego, bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym – mówi lokalnej rozgłośni prok. Kukawski. Wiadomo, że za ten czyn grozić może nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments