Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 16 • L 15
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIKryzys w domowym budżecie? Zobacz sposoby na dodatkowe pieniądze
31.10.2020 | 13:00

Kryzys w domowym budżecie? Zobacz sposoby na dodatkowe pieniądze

Na zdjęciu: Analiza kosztów pozwoli na comiesięczne odkładanie niewielkich kwot, a one z kolei dadzą w dłuższej perspektywie solidną poduszkę finansową.

Fot. mat. autora

Zarobić, pożyczyć czy obciąć koszty? Zobacz sposoby na dodatkowe pieniądze, które uratują domowy budżet w czasie kryzysu.

Nieplanowane wydatki, chwilowe problemy finansowe czy okazja na zakup samochodu w dobrej cenie – takie sytuacje dotykają wiele osób bez oszczędności. Jak zdobyć dodatkowe pieniądze i szybko wyjść z kryzysu? Jak mądrze oszczędzać i gdzie szukać możliwości? Sposobów jest kilka, natomiast nie każdy z nich może być równie dobrą decyzją.

Oszczędności z budżetu domowego

Wiele osób twierdzi, że nie ma z czego oszczędzać, a zarobione pieniądze w całości pochłaniają rachunki i koszty życia. Warto przede wszystkim przyjrzeć się swoim nawykom zakupowym. Jeśli nie sprawdzasz cen, nie szukasz promocji i z łatwością kupujesz kawę na wynos, to nie wiesz, że pozornie małe kwoty wydawane na niewielkie przyjemności, mogą się sumować w skali miesiąca do kilkuset złotych. W skali roku – do kilku tysięcy. Dobrym sposobem jest robienie zakupów z listą, ograniczenie jedzenia na mieście i na wynos, przygotowywanie sobie posiłków do pracy i testowanie tańszych produktów spożywczych, które jakościowo nie odbiegają od droższych artykułów.

Pierwszym sposobem na znalezienie dodatkowych pieniędzy jest zatem dokładne przyjrzenie się wszystkim wydatkom i zrewidowanie potrzeb. Analiza kosztów pozwoli na comiesięczne odkładanie niewielkich kwot, a one z kolei dadzą w dłuższej perspektywie solidną poduszkę finansową.

Analiza rachunków

Kolejnym krokiem w szukaniu dodatkowych środków mogą być zawarte umowy np. z bankiem, dostawcą energii, dostawcą usług telewizyjnych i telefonicznych. Zmiana taryfy w przypadku opłat za prąd, zmniejszenie abonamentu czy renegocjowanie opłat związanych z prowadzeniem konta czy utrzymaniem linii kredytowej to tylko niektóre z kroków, jakie można podjąć. Obniżenie każdego rachunku nawet o kilka złotych miesięcznie, może po roku dać równowartość wyjazdu do dobrego spa.

Mądrze pożyczaj

Oczywiście bywają sytuacje podbramkowe, gdy kryzys w budżecie domowym wymaga natychmiastowej reakcji i pożyczenia określonej kwoty. W pierwszej kolejności warto zapytać rodzinę i znajomych, by uniknąć kosztów bankowych i oprocentowania. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, mądrym posunięciem jest analiza ofert w swoim banku. Wybór pożyczki czy linii kredytowej zawsze powinien iść w parze z dokładnym przeanalizowaniem wszystkich kosztów. Warto wiedzieć, że np. posiadając linię kredytową na koncie w przypadku niekorzystania ze środków oferowanych na karcie kredytowej, nie płaci się żadnych odsetek. Możliwości kredytowania jest na rynku dość dużo, należy tylko pamiętać o rozwadze i analitycznym działaniu.

Warto przeczytać również: https://www.casfera.pl/karta-i-linia-kredytowa-z-7-perspektyw/


Podobne wpisy

Powiązane treści