Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEKrzywy uśmiech
aparat ortodontyczny
05.01.2018 | 08:47

Krzywy uśmiech

Aparat stały skutecznie koryguje wady

Na zdjęciu: Niektóre wady mogą być skutecznie leczone tylko aparatem stałym.

Fot. Sputnikcccp

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Wpływają również na sposób mówienia, żucia, połykania pokarmu. U wielu osób są powodem kompleksów.

Większość wad można skutecznie leczyć niezależnie od wieku pacjenta. Istnieje niewiele przeciwskazań do założenia aparatu. Na ulicach coraz częściej można spotkać osoby nawet po czterdziestym roku życia, które mają druty na zębach. Zakładają aparat, ponieważ w czasach, gdy byli młodzi ta metoda leczenia nie była w Polsce stosowana.

W zależności od wady ortodonta zaleca noszenie aparatu ruchomego lub stałego. Czym się różnią? Aparat ruchomy zakłada się na noc i, jeśli to możliwe, na kilka godzin w czasie dnia. Zawsze trzeba go zdejmować podczas posiłków. Taki aparat najczęściej jest polecany dzieciom. Nawet takim, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe, ale zachodzi konieczność korygowania wady zgryzu.

Niektóre wady mogą być skutecznie leczone tylko aparatem stałym. Wtedy na zęby są naklejane specjalne zamki, do których przymocowuje się druty, tzw. łuki. Ponieważ zamki są przymocowywane do zębów stałych, leczenie prawie zawsze rozpoczyna się dopiero, gdy wszystkie zęby już wyrosną.

Zdjęcie pantomograficzne

Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta zleca wykonanie radiogramów, czyli zdjęć RTG. Pierwsze z nich, czyli zdjęcie pantomograficzne, umożliwia zobaczenie struktur, które kryją się w szczęce i w żuchwie, czyli korzeni, zawiązków zębów i ich umiejscowienie względem siebie. Zdjęcie cefalometryczne pokazuje wzajemne położenie szczęki, żuchwy, łuków zębowych i tkanek miękkich pacjenta.

Piękny uśmiech w dwa lata

Leczenie za pomocą aparatu stałego trwa od dwóch do trzech lat. Zazwyczaj raz w miesiącu pacjent odwiedza ortodontę, a ten wymienia łuki, zgodnie z planem leczenia. Po zdjęciu aparatu konieczne jest noszenie tzw. retainera. To aparat, który zakłada się na noc, a początkowo na kilka godzin w ciągu dnia. Ma na celu utrzymanie efektów leczenia. Początkowo retainer trzeba nosić każdej nocy, po kilkunastu miesiącach można zmniejszyć częstotliwość zakładania go. Nadal warto przez jakiś czas odwiedzać ortodontę.

Z aparatem u stomatologa

Noszenie aparatu stałego wiąże się z pewnymi problemami z higieną jamy ustnej. Ponieważ trudniej jest doczyścić zęby, stają się ona bardziej podatne na uszkodzenia, pojawienie się ubytków, próchnicy. Jednak leczenie zębów z założonym aparatem zazwyczaj nie sprawia stomatologowi żadnych problemów. W bardziej skomplikowanych przypadkach ortodonta na chwilę zdejmuje jeden z łuków, a po zabiegu stomatologa powtórnie go zakłada.

Koszty

Niestety, leczenie aparatem stałym nie jest refundowane przez NFZ. Koszt założenia aparatu to zazwyczaj od 1500 do 3000 złotych. Do tego dochodzą comiesięczne wizyty, za które odpłatność wynosi od 150 do 200 złotych.

Leczenie aparatem ruchomym jest refundowane przez NFZ tylko u dzieci do dwunastego roku życia.

Informację o tym, gdzie można skorzystać z refundowanego leczenia ortodontycznego dla dzieci w Bydgoszczy można znaleźć na stronie www.kolejki.nfz.gov.pl, wpisując specjalistę i miejscowość. Można też zadzwonić na numer 52 555 77 06. To infolinia Kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.


Powiązane treści