Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 4 • L 3
8C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaKsiążka bydgoszczanina nominowana do nagrody. Może zostać „Książką Roku”
22.02.2019 | 09:45

Książka bydgoszczanina nominowana do nagrody. Może zostać „Książką Roku”

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. Freeimages

Książka „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, autorstwa bydgoszczanina Jacka Hołuba została nominowana w plebiscycie portalu Lubimy Czytać.

Jacek Hołub urodził się w 1972 roku. Z wykształcenia jest politologiem. Znany jest z działalności dziennikarskiej – zaczynał od pracy jako reporter bydgoskiego radia Vox i bycia współpracownikiem „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” był redaktorem „Gazety Wyborczej”, publikował też w „Ale Historia” i „Newsweeku Historia”. W latach 1997-2001 pełnił funkcję dyrektora biura senatora Macieja Świątkowskiego.

W 2013 roku Hołub wraz z Piotrem Głuchowskim wydał książkę „Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator”, będącą reporterską biografią działalności toruńskiego redemptorysty. Wcześniej Hołub prowadził blog, na którym komentował relacjonowanie wydarzeń przez Radio Maryja.

Nominacja do Książki Roku 2018 roku od Lubimy Czytać została przyznana za książkę „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Opisuje ona trudny los matek, opiekujących się osobami, które do końca życia będą potrzebować pomocy przy najprostszych czynnościach.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych. Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie – scharakteryzował książkę Hołub.

Mówiąc o osobistych doświadczeniach, należy wspomnieć, że bydgoski pisarz jest rzecznikiem Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Sam Hołub od 2001 roku zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Ponadto autor współpracuje z mediami poświęconymi osobom niepełnosprawnym.

Plebiscyt na stronie Lubimy Czytać trwa do końca lutego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści