Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiKsięgowa w firmie. Co robi i ile zarabia?
02.07.2021 | 10:43

Księgowa w firmie. Co robi i ile zarabia?

Na zdjęciu: Do obowiązków księgowej zatrudnionej w firmie należy przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Fot. pixabay.com

Dobra księgowa w firmie to skarb – w tym zdaniu nie ma ani krzty przesady, jeśli spojrzy się dokładniej na zakres działań takiej osoby i jej znaczenie dla poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ten zawód wiąże się z posiadaniem dużej wiedzy, którą potem można przełożyć na spore pieniądze. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

Dobrze poukładana księgowość jest niezbędna, by właściciel firmy mógł spokojnie realizować swoje plany i nie przejmować się aż tak finansami. To do zadań księgowej należy pilnowanie wydatków, przychodów oraz innych kwestii związanych z budżetem. Szukając pracy księgowej Bydgoszcz warto dowiedzieć się więcej o tym, z czym to się wiąże.

Więcej niż słupki

Do obowiązków księgowej zatrudnionej w firmie należy przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jednak zakres realizowanych zadań może być znacznie szerszy. Zaliczyć do niego można między innymi:

  • zbieranie, porządkowanie i przechowywanie faktur związanych z działalnością firmy;
  • przygotowywanie bilansów i rozliczeń z urzędem skarbowym;
  • pilnowanie dopełnienia obowiązków związanych z różnymi instytucjami;
  • procesowanie pism, dekretacji i przekazywanie ich do akceptacji;
  • wpisywanie pism do systemów obiegu dokumentów;
  • analiza danych.

Zarobki księgowej

Jedną z zalet pracy księgowej może być perspektywa stosunkowo dużych zarobków. Warto jednak wiedzieć, że są one uzależnione od kilku czynników: wielkości firmy, miasta, wykształcenia, doświadczenia zawodowego i osiągniętego stopnia certyfikacji. Osoby dopiero rozpoczynające działania w tym zawodzie mogą liczyć na zarobki około 3-5 tys. zł brutto. W przypadku doświadczonych specjalistów pracujących w dużych miastach kwoty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby pracujące na pozycji głównego księgowego. Aby dojść do tego poziomu należy posiadać nie tylko doświadczenie zawodowe i specjalistyczne kursy, ale przede wszystkim osiągnąć wszystkie stopnie zaawansowania potwierdzone certyfikatami. Składają się na to cztery poziomy: księgowy, specjalista do spraw księgowości, główny księgowy i dyplomowany księgowy.

Jak zostać księgową?

Osoby, które chciałyby pracować w księgowości, muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Można je osiągnąć poprzez ukończenie szkoły średniej o profilu związanym z finansami, szkoły podyplomowej lub studiów wyższych związanych z finansami i rachunkowością. Warto też na bieżąco zapoznawać się z przepisami i regulacjami prawnymi, które potem mogą być przydatne w praktyce.


Podobne wpisy

Powiązane treści