Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKto winny konfliktu o trasę Uniwersytecką? „Trzy największe inwestycje w mieście zablokowane”
05.12.2016 | 15:44

Kto winny konfliktu o trasę Uniwersytecką? „Trzy największe inwestycje w mieście zablokowane”

Trwa spór związany z planami przedłużenia trasy Uniwersyteckiej.

Na zdjęciu: Przedłużenie trasy Uniwersyteckiej to jedna z kluczowych inwestycji Rafała Bruskiego w drugiej kadencji.

Fot. Pit1233/wikipedia (wolna licencja)

Prezes spółki Tartak Bydgoszcz Krzysztof Pietrzak uważa, że  władze miasta próbują zrzucić na niego odpowiedzialność za kłopoty z budową przedłużenia trasy Uniwersyteckiej. Dodaje też, że zagrożona jest realizacja dwóch innych inwestycji.

Krzysztof Pietrzak znajduje się w sporze z miastem już od kilku lat. Twierdzi, że urzędnicy wybierając drogę wywłaszczenia jego działki w oparciu o drogową specustawę, a nie bezpośrednie negocjacje – działają na jego szkodę. Ostatniego dnia października ratusz ogłosił nawet przetarg na II etap inwestycji, ale po kilku dniach okazało się, że miasto prawdopodobnie nie może liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. [Czytaj więcej]

Na razie nic nie zwiastuje szybkiego rozwiązania sporu. Prezes spółki Tartak Bydgoszcz tłumaczy, że złożył już ponad 20 pism do urzędu miasta, ale na żadne nie dostał odpowiedzi. Obok opublikowanego w poniedziałek tekstu zamieścił kopię pisma, w którym 28 listopada prosił prezydenta Bruskiego o zwołane w trybie pilnym spotkanie. Jak twierdzi, nie dostał odpowiedzi. Dokument trafił też do zastępców Bruskiego – Marii Wasiak i Mirosława Kozłowicza.

CZYTAJ TAKŻE: Daleko od trasy. Ministerstwo oczekuje wyjaśnień

W jednym z przedstawionych w poniedziałek tekstów Pietrzak przedstawił swoje plany na najbliższe dni. – Chciałem dzisiaj wysłać pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które przekreśliłoby jakąkolwiek szansę na otrzymanie dotacji na II etap trasy oraz na rozpoczęcie budowy tej drogi (nie tylko w roku 2017 ale w najbliższych latach). Na wyraźną prośbę Radnego Miasta Bydgoszczy, Pana Bogdana Dzakanowskiego […] wstrzymuję się do 9 grudnia – czytamy na stronie „Tartak Bydgoszcz”.

To właśnie Dzakanowski jest zdaniem Pietrzaka jedną z niewielu osób starających się od kilku lat pokojowo rozwiązać konflikt. – Urzędnicy chcieli ,,krwi” oraz szukali ,,kozła ofiarnego”. Myśleli, że znaleźli go w mojej osobie. Szkoda, że zajmowali się mną. Gdyby pół tego czasu poświęcili na przejrzenie dokumentacji odnośnie składanego wniosku o wydanie decyzji ZRID może dojrzeliby, jaka niespodzianka jest w papierach – pisze na swojej stronie Pietrzak.

Prezes spółki dodaje także, że zagrożone są dwie inne kluczowe inwestycje – przebudowa ulicy Grunwaldzkiej (wskutek odwołania od ZRID-u) oraz prace na ul. Kujawskiej (w wyniku odwołania od decyzji środowiskowej). – Trzy największe inwestycje w Bydgoszczy zablokowane. To może jednak nie ze mną jest coś nie tak, tylko z panem Bruskim? – pyta właściciel tartaku, który w czwartek – jak zapowiedział – ma mieć spotkanie w urzędzie wojewódzkim. W następnym tygodniu planuje zaś zwołanie konferencji prasowej. – Kto jest winowajcą tej sytuacji, już dosłownie ,,za chwilę” zarówno na naszym facebooku, jak i w mediach ogólnopolskich – zapowiedział Pietrzak.


Powiązane treści