Bydgoszcz
7C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 9 • L 4
12C
Pon
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
11C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiKomunikacjaKtóre drogi wojewódzkie najczęściej wybierają kierowcy?
road-220058_1280
28.06.2016 | 15:36

Które drogi wojewódzkie najczęściej wybierają kierowcy?

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy podsumował pomiar ruchu na drogach wojewódzkich.

Na zdjęciu: Wyniki badań ułatwią podjęcie decyzji o tym, które drogi powinny być wyremontowane.

Fot. wolny dostęp

Z najnowszych badań natężenia ruchu w kujawsko-pomorskim wynika, że natężenie ruchu na sieci dróg wojewódzkich wzrosło o 3 procent. Okazało się także, że najwięcej pojazdów porusza się odcinkami prowadzącymi do węzłów na trasach szybkiego ruchu. 

W ramach, prowadzonego co 5 lat, pomiaru ruchu na drogach wojewódzkich przeprowadzono 6 badań odbywających się w różnych miesiącach. Największe natężenie ruchu zanotowano na trasie nr 223 łączącej Bydgoszcz z węzłem na trasie S5 w Białych Błotach. Tą drogą porusza się ok. 24 tys. (23 848) pojazdów na dobę. Natomiast ponad 14 tys. pojazdów przejeżdża codziennie odcinek drogi wojewódzkiej nr 266 znajdujący się pomiędzy Aleksandrowem Kujawskim i Odolionem. Natężenie ruchu przekraczające 10 tys. pojazdów na dobę zanotowano również w Tucholi na DW 240, w Inowrocławiu i Żninie na DW 251 i Mogilnie na DW 254.

Z badań wynika również, że natężenia ruchu znacznie wzrosły na drogach łączących duże miasta z terenami podmiejskimi. Taka zmiana dotyczy na przykład drogi nr 244 otaczającej Bydgoszcz od północy. Obecnie porusza się nią o 1500 pojazdów na dobę więcej, niż 5 lat temu.

Jednak nie brakuje też miejsc, gdzie natężenie ruchu spadło. Mniej pojazdów przejeżdża przez Brodnicę, która zyskała obwodnicę. Natomiast dzięki otwarciu autostrady z Torunia do Grudziądza o ponad połowę spadło natężenie ruchu na DW 552 pomiędzy Lubiczem i Łysomicami w powiecie toruńskim. Najmniejsze natężenie ruchu (zaledwie 300 pojazdów na dobę) odnotowano na gruntowym odcinku DW 272 pomiędzy Jeżewem i Grupą w powiecie świeckim.

Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają lepiej planować inwestycje i remonty. Sieć dróg wojewódzkich w regionie liczy 1730 kilometrów, więc jest z czego wybierać. Jak na razie podjęto decyzję o przeprowadzeniu w tym roku prac na DW 391 przylegającej do DW 272 w kierunku miejscowości Buśnia. W kolejnych latach planowane jest także wykonanie nawierzchni betonowej na całym gruntowym odcinku drogi 272.


Powiązane treści