Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
52% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 19 • L 17
18C
Sr
18C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
20C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONRozrywka i kulturaKultura ludowa dla ucha i oka. Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły już za tydzień
fot. Andrzej Drelich _Festyn 2018
11.05.2019 | 08:01

Kultura ludowa dla ucha i oka. Festyn Poetycki Leśnej Pszczoły już za tydzień

Na zdjęciu: Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła wielu uczestników.

Fot. Andrzej Drelich

Fundacja czAR(T) Krzywogońca zaprasza już 18 maja w malownicze Bory Tucholskie. Przed nami druga edycja Festynu Poetyckiego Leśnej Pszczoły! W programie spotkanie z kulturą ludową, poezją, nauką i rozrywką. By gościom Krzywogońca nie zabrakło sił, poczęstunek przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich gminy Cekcyn. W tym roku, oprócz tradycyjnych dań  takich jak drożdżówka (na zdrowych jajkach i swojskim maśle), czy barszczyk z grzybkami, skosztujemy dań „wege regionalnych”. Co to jest? Sami się zdziwicie ile można stworzyć na przykład z pokrzyw! Wspólnie zmienimy tradycyjne znaczenie słowa festyn.

Złota Pszczoła pofrunie do zwycięzcy konkursu!

W czasie Festynu Poetyckiego Leśnej Pszczoły poznamy laureata lub laureatkę II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złotą Pszczołę”. Wyjątkowe statuetki, wykonane przez artystę Jana Czupryniaka, powstały specjalnie na tę okazję.  Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Polski, Litwy i Bułgarii, jury w składzie – dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek, dr Gerard Guźlak oraz Grażyna Wojcieszko (poetka) wybierze troje zwycięzców. Nagrody wręczą: poseł do Parlamentu Europejskiego – Tadeusz Zwiefka,  przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego – Dorota Gromowska oraz wójt gminy Cekcyn  – Jacek Brygman.

W programie Festynu Poetyckiego Leśnej Pszczoły coś dla oka i ucha

O kulturze, w różnych jej aspektach, opowiedzą wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z drugiej strony poznamy piękno ludowego rękodzieła. Rzeźby  zaprezentują min.: Krystyna Sikorska- Derda i Krzysztof Derda,  Jan Czupryniak, Zygmunt Kędzierski, Anna Nowakowska, Bernadeta Jankowska.  Na koniec doznamy muzycznych wrażeń w wykonaniu zespołu TRES HOMBRES – poezja, flamenco & rockTa.  W skład grupy wchodzą: Witek Lukaszewski, Sambor Dudziński  i Joanna Dudkowska.

Wstęp jest wolny.

Serdecznie zapraszamy do Krzywogońca!

Kim jest czAR(T)?

Fundacja czAR(T) Krzywogońca została powołana w 2017 roku by wcielać w życie idee spotkań przedstawicieli różnych dziedzin kultury, narodowości i obszarów zainteresowań. Sercem Fundacji jest Dom Twórczy położony w wiosce Krzywogoniec, usytuowanej w Borach Tucholskich.

Festyn poetycki Lesnej Pszczoły 18 05 2019 Krzywogoniec Plakat(1)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści