Bydgoszcz
16C
Słonecznie
27% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 17 • L 14
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiKurs na estetyczną Bydgoszcz!
Park Kochanowskiego - LG (3)
23.11.2016 | 10:44

Kurs na estetyczną Bydgoszcz!

Błażej Bembnista w najnowszym wpisie apeluje do radnych o zwiększenie kwoty przeznaczonej na utrzymanie czystości i pielęgnację zieleni w mieście.

Na zdjęciu: Park Kochanowskiego doczekał się w ostatnich miesiącach remontu. Teraz ważne jest, aby tego kapitału nie zmarnować.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

W ostatnich miesiącach jednym z najczęstszych tematów poruszanych w bydgoskich mediach była estetyka miasta. Gazety i portale pisały jednak nie o sukcesach Rady Estetyki, lecz o kolejnych wpadkach urzędników, których efektem jest fatalny wygląd wielu miejsc w grodzie nad Brdą.

Brudna Mostowa, olbrzymi baner reklamowy na Jagiellońskiej, zarośnięte trawniki przy rondzie Maczka, obsrany przystanek i wiaty przejścia podziemnego na rondzie Jagiellonów, zniszczone chodniki czy miejsca pamięci narodowej, które od lat nie widziały gospodarza – o tych sprawach czytaliśmy w lokalnej prasie i serwisach internetowych. Powyższe interwencje są jedynie ułamkiem z całej listy uchybień dostrzeganych przez mieszkańców. Zgłaszanie ich do odpowiednich jednostek jest jednak niezwykle trudne i często nie przynosi efektów.

Urzędnicy tłumaczą się, że utrzymanie miasta kosztuje, nie da się zadbać o wszystkie miejsca, a w ogóle to mieszkańcy powinni szanować przestrzeń i nie śmiecić. To oczywiste – ale za zanieczyszczenia naturalne (związane z pogodą) nie odpowiadają bydgoszczanie, podobnie jak za część usterek czy awarii.

Niedługo czeka nas głosowanie nad uchwaleniem budżetu miasta na 2017 rok. To doskonała okazja na to, by zaapelować do radnych o poprawkę do uchwały, która będzie miała na celu zwiększenie środków na sprzątanie Bydgoszczy. W budżecie na 2016 rok w dziale “Oczyszczanie miasta” zapisano kwotę 5 509 392 złotych, a na utrzymanie zieleni – 7 988 145 złotych. Były to kwoty nieco wyższe niż w 2015 roku, ale jak pokazuje praktyka – wciąż za małe, by zachować porządek w mieście.

Apeluję więc do radnych – podejmijcie, jako wybrańcy mieszkańców, stosowne kroki w celu zwiększenia tych kwot w projekcie budżetu na 2017 rok do 6-7 milionów złotych. Przecież też chcecie, by Bydgoszcz była piękna, prawda?

Oczywiście zwiększenie kwoty nie rozwiąże wszelkich problemów związanych z estetyką (np. braku odpowiednich jednostek do zgłaszania uchybień czy osób kontrolujących stan chodników, ulic), ale może być pierwszym krokiem do obrania właściwego kursu – kursu na Estetyczną Bydgoszcz.

Błażej Bembnista

"Fordon na co dzień"

Od urodzenia mieszkaniec Fordonu, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na FB.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści