Bydgoszcz
-2C
Niebo głównie zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -1 • L -2
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
4C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiKwestia wyobraźni
swing
14.11.2015 | 01:08

Kwestia wyobraźni

- Mam nadzieję, że PESA zdąży w tym roku z dostawami i bydgoszczanom będzie się jeździło lepiej - pisze Dombrowicz.

Na zdjęciu: Marek Łuczyński

Fot.

Pewnie zaraz pojawi się zarzut, że przecież nie jestem ekonomistą i jako polonista nie mogę znać się na finansach i sensownym wydawaniu pieniędzy z budżetu miasta. żartobliwie mogę odpowiedzieć, że na polonistyce gdy studiowałem ( o zgrozo na UMK) i owszem były obowiązkowe wykłady i ćwiczeniach z ekonomii, a   egzaminy zaliczyłem na piątkę. Do zarządzania miastem wiedza ekonomiczna jest oczywiście przydatna ale nie wiem czy nie bardziej ważna jest wyobraźnia i umiejętności strategiczne. W jednej z gazet przeczytałem, a publikacja napisana została w kontekście budowy tramwaju do Fordonu i możliwych, groźnych dla finansowania inwestycji opóźnień w dostawach taboru, że szkoda , że nie pomyślano o wcześniejszym zamówieniu tramwajów. Wtedy nie było by nerwówki.

Pomyślano!

W 2010 roku został ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na dostawę taboru tramwajowego powiązany z budową linii tramwajowej do dworca PKP Bydgoszcz Główna oraz i będącej w fazie projektów „budową tramwaju” do Fordonu. Na zakup miały być wykorzystane pieniądze unijne „zamówione” u Marszałka na te właśnie inwestycje. Pierwsze tramwaje miały trafić na bydgoskie tory w styczniu 2011 roku. Od 2011 roku bydgoszczanie mogli korzystać z wygodniejszych, bardziej bezpiecznych tramwajów na trasach już istniejących , a z postępem inwestycji jednostki te miały trafić na nowe linie. Niestety jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta było zablokowanie realizacji rozstrzygniętego przetargu. Dopiero po kilku latach , bodajże w zeszłym roku z wielką pompą umowę związaną z realizacją kontraktu tramwajowego podpisano. Mam nadzieję, że PESA zdąży w tym roku z dostawami i bydgoszczanom będzie się jeździło lepiej. Tego serdecznie i Pesie , a nade wszystko korzystającym z miejskiej komunikacji życzę.

I tu kłania się sprawa wyobraźni niezbędnej do szefowania każdej dużej firmie , a taką firmą jest przecież miasto. Wyobraźnia. No tak ale wyobraźnia nie jest wykładana ani w szkole marynarzy ani na wieczorowej czy zaocznej ekonomii.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Powiązane treści