Bydgoszcz
-4C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -4 • L -6
-1C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-3C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKwestia zachowku przy odrzuceniu spadku [RADCA w PIĄTEK]
01.11.2019 | 22:58

Kwestia zachowku przy odrzuceniu spadku [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Możliwość żądania zachowku przeznaczona jest wyłącznie dla potencjalnych spadkobierców wyraźnie wskazanych w kodeksie cywilnym.

Fot. archiwum

Kwestią, którą poruszę w dzisiejszym artykule jest możliwość żądania zachowku  w przypadku, kiedy wcześniej złożyliśmy oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Odpowiedź na pytanie jest w zasadzie prosta. Możliwość żądania zachowku przeznaczona jest wyłącznie dla potencjalnych spadkobierców wyraźnie wskazanych w kodeksie cywilnym.
Są nimi: dzieci, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Jednocześnie zgodnie z art. 1020 kodeksu cywilnego, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Wobec tego odrzucenie spadku skutkować będzie brakiem możliwości żądania zachowku, gdyż w rozumieniu przepisów prawa cywilnego taka osoba nie dożyła otwarcia spadku. Ta fikcja prawna nie będzie  w takim przypadku do obalenia żadnym przeciwdowodem.

Jeśli spadek odrzuca osoba, która jest dzieckiem lub wnukiem spadkodawcy, to w tym przypadku w ich miejsce wchodzą dzieci tejże osoby. Wtedy roszczenie o wypłatę zachowku przechodzi na tychże spadkobierców. Co jednak interesujące, w niektórych przypadkach taka osoba ma szansę nawet na wyższy zachowek.

Co do zasady odrzucenie spadku zwalnia od wypłaty zachowku. Są jednak sytuacje, w których jednak odrzucający będzie zobowiązany do zapłaty. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Nawet w przypadku, kiedy odrzucisz spadek, przestaniesz być spadkobiercą, to możesz być zobowiązany do zapłaty z tytułu zachowku jako obdarowany.

Podstawa prawna: art. 991, 994, 1020 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści