Bydgoszcz
1C
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L -0
2C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKwestionariusz VIP (1): Rafał Bruski
18.05.2021 | 12:35

Kwestionariusz VIP (1): Rafał Bruski

Na zdjęciu: Rafał Bruski odpowiedział na pytania w cyklu Kwestionariusz VIPA.

Fot. MB

Epidemia koronawirusa zmieniła życie nas wszystkich. Dlatego częścią Magazynu VIP staje się kwestionariusz, w którym o swoich doświadczeniach i prognozach na przyszłość opowiedzą bydgoscy przedsiębiorcy, samorządowcy, menadżerowie, pracownicy, ludzie kultury i sztuki. Jako pierwszy na pytania odpowiedział prezydent Rafał Bruski.

Czego najbardziej brakowało Panu w czasie pandemii ?
Przedpandemicznej normalności. Wprowadzane przez rząd zakazy i nakazy wywoływały poczucie utraty prawa decydowania o sobie i swoim życiu. Poczucie to było tym silniejsze, im bardziej były one nielogiczne i wprowadzane w ostatniej chwili.

W dzień kiedy znów będzie można bez przeszkód podróżować, dokąd Pan uda się w pierwszej kolejności i dlaczego właśnie tam?
W zeszłym roku planowaliśmy wraz z żoną i córką po kilkunastu latach przerwy ponownie odwiedzić Dolomity. Plany trzeba było odłożyć.  Mam nadzieję, że wkrótce do tego pomysłu powrócimy.

Największa i najbardziej bolesna strata w czasie pandemii?
Covid zabrał mi wielu znajomych. Straciłem też ciocię i kuzyna. Niemal co miesiąc byłem na pogrzebie kogoś, kto odchodził zdecydowanie przedwcześnie. Przyłapałem się na tym, że lekturę gazet rozpoczynałem od nekrologów …

Czy w tym trudnym czasie udało się coś zyskać?
Więcej czasu dla rodziny. Przed pandemią praktycznie nie miałem wolnej soboty, często i niedzieli. Ograniczenia uniemożliwiały organizację wielu wydarzeń, których, z racji obowiązków służbowych, byłem uczestnikiem.

Jak się zmieniło Pana życie przez ostatnie 15 miesięcy?
Największa zmiana nastąpiła w sferze komunikacji międzyludzkiej. Bezpośrednie kontakty zastąpiły wideokonferencje, e-spotkania czy po prostu rozmowy telefoniczne. Choć można oczywiście w ten sposób wiele spraw omówić i załatwić, to jednak nie zastąpi to uścisku dłoni, wspólnego wypicia kawy czy spojrzenia sobie w oczy.

Przyszłość jawi się optymistycznie czy pesymistycznie?
Ja jestem optymistą. Wierzę, że zbudowany przez ostatnie miesiące potencjał światowej nauki zapewni szybkie znalezienie skutecznego antidotum na ewentualne kolejne zagrożenia.

Obostrzenia kiedyś się skończą, czy już na zawsze musimy się nauczyć żyć z nimi?
Obserwując kraje, w których akcja szczepień przebiegała zacznie sprawniej niż w Polsce, widać, że życie w przestrzeni publicznej ze zdwojoną siłą wraca do czasów przed pandemią. Większość obostrzeń została tam uchylona. Wyzwaniem dla światowych mocarstw jest zapewnienie dostępu do szczepionek dla najbiedniejszych państw. To cywilizacyjny i humanitarny obowiązek. Bez rozwiązania tego problemu zagrożenia nie da się wyeliminować, a tym samym część obostrzeń będzie musiała być zachowana.


Już wkrótce kolejne części Kwestionariusza VIP. Jeśli znacie ciekawych rozmówców, proszę o przesyłanie propozycji z krótkim uzasadnieniem na adres: redvip@wp.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bydziak
bydziak
8 miesięcy temu

czy to nie są zbyt skomplikowane tematy .. Panie Prezydencie przybywa w tym mieście ulic gdzie kola można pogubić i są linie autobusowe kursujące co 25 minut ……. męczyć nas to zaczyna …

Zagłoba
Zagłoba
8 miesięcy temu

O przeprawy drogowe, w jakim są stanieplus remonty ulic trwające wieczność, było zapytać tego Pana. Czy to go nie męczy?

ADAM
ADAM
8 miesięcy temu

Pan Prezydent zawsze narzeka na okoliczności zewnętrzne a słabo realizuje postulaty szerokiej społeczności bydgoskiej. Prezydent, który przede wszystkim angażuje się politycznie dobrze wypada w podskakiwaniu na protestach KOD-u, ale w sprawach miasta wypada bardzo blado. Panie Prezydencie proszę brać przykład z Prezydenta Torunia; TEN ROZUMIE DOBRZE SWOJE OBOWIĄZKI I REALIZUJE JE WZOROWO Z KORZYŚCIĄ DLA MIESZKAŃCÓW.

nemesis
nemesis
8 miesięcy temu

Dopóki w tym miejskim b urde lu ZDMiKP nie nastąpią konkretne zmiany, które spowodują zatrzymanie głupoty na drogach miasta i wydawaniu pieniędzy na kompletnie bzdurne i nieprzydatne rzeczy, zupełnie nieprzemyślane inwestycje utrudniające poruszanie się na drogach (lista jest długa) to więcej na tego pana nie zagłosuję. Kredyt zaufania się skończył. Hodowla idio tów w ZDMiKP przelała czarę goryczy…

Powiązane treści