Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKwestionariusz VIP (4): Łukasz Schreiber
11.06.2021 | 11:23

Kwestionariusz VIP (4): Łukasz Schreiber

Na zdjęciu: Łukasz Schreiber odpowiedział na pytania w cyklu Kwestionariusz VIPA.

Fot. Magazyn VIP

Epidemia koronawirusa zmieniła życie nas wszystkich. Dlatego częścią Magazynu VIP staje się kwestionariusz, w którym o swoich doświadczeniach i prognozach na przyszłość opowiedzą bydgoscy przedsiębiorcy, samorządowcy, menadżerowie, pracownicy, ludzie kultury i sztuki. Jako kolejny na pytania odpowiedział minister Łukasz Schreiber

Czego najbardziej brakowało Panu w czasie pandemii?
Zwyczajnych, międzyludzkich kontaktów. Dopiero w czasie pandemii doceniliśmy wartość spotkań, rozmowy, wspólnej kawy… Brakowało mi także czasu dla najbliższych, szczególnie na początku pandemii, kiedy przygotowywaliśmy w rządzie tarcze antykryzysowe oraz ustawy covidowe. Nie ukrywam, stęskniłem się mocno za kinem, galeriami czy operą.

W dzień, kiedy znów będzie można bez przeszkód podróżować, dokąd Pan uda się w pierwszej kolejności i dlaczego właśnie tam?
Nawiązując do poprzedniego pytania – na dobry seans. Jeśli chodzi o podróże, to szczerze mówiąc, nie zaplanowałem jeszcze urlopu. Jestem raczej miłośnikiem krajowych wojaży. Przede mną jeszcze wiele polskich atrakcji turystycznych do odkrycia. Wyznaję zasadę: „nieważne gdzie, ważne z kim”.

Największa i najbardziej bolesna strata w czasie pandemii?
Choć w mojej rodzinie sporo osób zachorowało na Covid-19, to na szczęście w moim najbliższym otoczeniu koronawirus nie zebrał tragicznego żniwa. Straciłem jednak kilku bliższych i dalszych znajomych.

Czy w tym trudnym czasie udało się coś zyskać?
Myślę, że pandemia nauczyła nas większej pokory. Przestaliśmy zamartwiać się błahostkami i zaczęliśmy się cieszyć z małych rzeczy. Okazało się, że największą radością jest dobre samopoczucie i zdrowie nasze oraz naszych bliskich. Wiele spraw, które wcześniej spędzało sen z powiek, odeszły na dalszy plan.

Jak się zmieniło Pana życie przez ostatnie 15 miesięcy?
Pandemia dała mi się we znaki dokładnie tak samo jak wszystkim innym Polakom. Jestem rodzicem, więc przerabiałem problemy związane z zamknięciem szkół i zdalnym nauczaniem. Moje życie stało się bardziej cyfrowe. O ile cieszy mnie to, że coraz więcej spraw możemy wygodnie załatwić przez internet, to jednak ciężko znoszę ograniczenie kontaktów. Videokonferencja czy rozmowa przez telefon nie zastąpią rozmowy w cztery oczy, uścisku dłoni, uśmiechu.

Przyszłość jawi się optymistycznie czy pesymistycznie?
Zdecydowanie optymistycznie. Jestem przekonany, że z każdym wykonanym szczepieniem jesteśmy coraz bliżsi zakończenia pandemii. Nie mogę się doczekać dnia, w którym w raporcie resortu zdrowia pojawią się dwa zera – w rubryce zachorowania i zgony. Jestem optymistą także w sprawach ekonomicznych i gospodarczych. Polacy wychodzą z pandemii z tarczą. Mamy najniższe bezrobocie w UE, niewielki spadek PKB, który już zaczęliśmy odrabiać. Jeśli szybko uruchomimy 770 mld zł z unijnych środków i zrealizujemy zapisy Polskiego Ładu, to jestem przekonany, że szybko wyjdziemy na prostą.

Obostrzenia kiedyś się skończą czy już na zawsze musimy się nauczyć żyć z nimi?
Muszą się kiedyś skończyć. Dziś mamy odmrożone praktycznie wszystkie branże i obszary aktywności. W końcu możemy iść do kina, filharmonii, teatru, na siłownię, do kawiarni, restauracji, pubu. Maseczki w zamkniętych pomieszczeniach wciąż nam jednak towarzyszą i pewnie z nimi tak szybko się nie zostaniemy. Mam nadzieję, że dzięki powszechnym szczepieniom, czwarta fala w ogóle nie nadejdzie, a w najgorszym wypadku – będzie już dużo mniej groźna i definitywnie ostatnia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 miesięcy temu

Ten pan to nawet nie potrafi wypowiedzieć poprawnie jednego zdania. Wstyd.

Powiązane treści