Bydgoszcz
11C
Przelotne opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKwiaty pod Zachemem
28.04.2016 | 13:53

Kwiaty pod Zachemem

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Na zdjęciu: Delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod krzyżem oraz tablicami z nazwiskami ofiar wypadków w Zachemie.

Fot. Stanisław Gazda

28 kwietnia w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Kwiaty złożone przy obelisku przed byłym zakładem „Zachem” w Bydgoszczy, były hołdem pamięci wszystkim ofiarom wypadków przy pracy.

W uroczystości uczestniczyli: Prezes Zarządu „Nitro-Chem” Tomasz Ptaszyński, nadinsp. Roman Wzorek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, ks. prałat. Maciej Gutmajer oraz przedstawiciele organizacji związkowych i uczniowie z Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy.

Jan Kryger – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” przypomniał, iż łączna liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w Polsce w 2015 wyniosła 87622 osoby. Życie na skutek wypadku przy pracy straciły 303 osoby. Powyższe dane stanowić powinny punkt wyjścia do tworzenia skuteczniejszych programów budowania kultury bezpieczeństwa pracy w Polsce. Obchodzony dziś Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych jest także okazją do upowszechniania problematyki bhp, form i sposobów unikania zagrożeń i ochrony pracowników w procesie pracy – dodał. Przypomniał również, iż tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: „Dobre prawo – prawidłowe egzekwowanie – silne związki zawodowe”. Przepisy prawne, nawet najlepsze, nie wystarczą, jeśli nie są prawidłowo wprowadzane i egzekwowane – podkreślił Kryger.

Tu nie do przecenienia jest rola Państwowej Inspekcji Pracy. Reprezentujący ją Roman Wzorek podzielił się z uczestnikami uroczystości refleksją, iż gdyby taki dzień obchodzony był częściej, częściej także zastanawialibyśmy się, jakie działania podejmować, aby przeciwdziałać zagrożeniom, jakie spotykają nas w miejscu pracy, żeby ryzyko podejmowane przez pracujących było ograniczone do minimum, a statystyki mówią, że 7 na 10 wszystkich wypadków przy pracy w Polsce w 2015 roku, wynikało z błędów człowieka. Jednym ze sposobów zapobiegania nieszczęściom przy pracy są działania prewencyjne prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy, które mają  za zadanie skłaniać do refleksji nad pracą i sposobami jej wykonywania. A wszystko po to, by lista nazwisk ofiar wypadków przy pracy nigdy już się nie powiększała.

Za wszystkich pracujących, szczególnie tych w ciężkich i niebezpiecznych warunkach, za poległych na stanowiskach pracy – modlił się wraz z uczestnikami obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ks. prałat Maciej Gutmajer.

Delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod krzyżami oraz tablicami z nazwiskami ofiar wypadków w Zachemie.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści