Bydgoszcz
18C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiLampy przemysłowe — jakie oświetlenie wybrać?
31.08.2020 | 15:22

Lampy przemysłowe — jakie oświetlenie wybrać?

Na zdjęciu: Asortyment dostępnych na rynku lamp przemysłowych jest dziś naprawdę szeroki.

Fot. mat. autora

Parametry lamp przemysłowych używanych w miejscach, w których pracują ludzie, podlegają określonym normom definiowanym przez Prawo Pracy. Jak sprostać przepisom i wybrać oprawy, które zapewnią pracownikom komfort i bezpieczeństwo?

Asortyment dostępnych na rynku lamp przemysłowych jest dziś naprawdę szeroki. Wybór tych, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby, powinien być podyktowany przede wszystkim specyfiką wnętrza, rodzajem wykonywanej działalności i konkretnymi potrzebami personelu. Musisz wiedzieć jednak, że pomieszczenia, w których pracują ludzie, podlegają przepisom Kodeksu Pracy. W praktyce oznacza to, że umieszczone w nim lampy muszą spełnić określone standardy i normy.

Prawo pracy a wybór lamp przemysłowych

Optymalne parametry oświetlenia w pomieszczeniach biurowych i przemysłowych określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz normy:

  • PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia;
  • PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrza.

Zapisy dokumentów określają m.in. optymalne parametry w zakresie:

  • stopnia szczelności (IP),
  • temperatury barwowej,
  • wartości strumienia świetlnego,
  • mocy oprawy,
  • wskaźnika oddania barw (CRI, Ra),
  • kąta świecenia oprawy.

obraz_1

Specyfika pomieszczenia a rodzaj oprawy

Nie mniej ważne od samych parametrów jest dostosowanie oprawy do specyfiki pomieszczenia. Wśród dostępnych na rynku modeli możemy wyróżnić dwa podstawowe typy: oprawy liniowe i oprawy high bay.

  • Oświetlenie liniowe to świetna propozycja do oświetlania ciągów komunikacyjnych, korytarzy i przestronnych obiektów przemysłowych. Jeśli chcesz połączyć estetykę i najlepsze parametry, wybierz nowoczesne oświetlenie liniowe wykonane z diod LED (https://www.unilight.com.pl/oswietlenie-liniowe-led-ulpn55). Dzięki neutralnej barwie światła precyzyjnie odzwierciedla kształty i kolory, a wysoka klasa ochrony IP65 umożliwia montaż zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Wykorzystanie nowoczesnej technologii led zapewnia zdecydowane mniejszy pobór energii i… niższe rachunki
  • Oświetlenie high bay to zamiennik tradycyjnych lamp kubełkowych. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba długiego kierunkowego strumienia świetlnego. Jeśli szukasz energooszczędnej lampy high bay, sięgnij po 200-watową przemysłową oprawę LED. Dzięki użyciu czterech diod zapewnia odczuwalne oszczędności energii elektrycznej. Solidna aluminiowa obudowa gwarantuję bezawaryjną eksploatację nawet przez 50 tys. godzin, zimne białe światło o temperaturze barwowej 6500 K skutecznie pobudza do działania i poprawia koncentrację.

Źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-przemyslowe-techniczne

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści