Bydgoszcz
21C
Opady
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 21 • L 19
17C
Sob
18C
Nd
19C
Pon
18C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKILepszy od samego siebie – trening dla każdego
pexels-photo-866019
23.11.2018 | 14:00

Lepszy od samego siebie – trening dla każdego

Na zdjęciu:

Fot.

Zdrowy styl życia stał się modą. I niestety jak każda moda, doczekał się też mocno karykaturalnych interpretacji. W tym przypadku jednak jest to poważny problem – aktywność fizyczna prowadzona w nieskoordynowany sposób lub po prostu niedopasowana do możliwości danej osoby, może przynieść więcej strat niż korzyści.

Warto ćwiczyć w klubie

Samodzielne wyszukiwanie ćwiczeń na YouTube to najprostszy sposób, by nabawić się zmian przeciążeniowych lub bardziej powszednich kontuzji. Dlatego początkującym zaleca się ćwiczenie na siłowniach czy w klubach fitness. Tu można po pierwsze skorzystać z porady trenera, a po drugie – co jeszcze ważniejsze – można dobrać sobie odpowiedni sprzęt. Kluby, które zaopatrują się na przykład za pośrednictwem serwisu specialfitness.pl, mają i mniejsze, i większe ciężary, sprzęt dla bardziej zaawansowanych, mniej wprawionych i zupełnie zielonych. Mało kogo stać, by po kolei rozbudowywać domową siłownię o kolejne urządzenia i obciążenia – idąc do klubu, po prostu ma się do tego dostęp, więc można zawsze dobrać właściwy sprzęt do swojego poziomu i typu ćwiczeń.

Odrobina zdrowej rywalizacji

W klubach fitness nie ma żadnego wyścigu. W każdym oczywiście będą ćwiczyli różni ludzie – zawodowi kulturyści, doświadczeni amatorzy, kompletne żółtodzioby i osoby, które przyszły głównie popatrzeć. W takich warunkach nietrudno znaleźć motywację, ale i trochę wsparcia oraz podpowiedzi. Podstawowym celem jest jednak zawsze „robienie swojego”: swoim ciężarek, w swoim tempie, zgodnie z własnym planem i tylko po to, żeby dojść do własnego celu. To o tyle korzystne, że każdy może zmierzyć się ze sobą i swoimi słabościami, stopniowo budując coraz lepszą formę.

Sprzęt ma znaczenie

Każdy, kto zaczyna ćwiczyć, startuje z mocno budżetowym sprzętem. Nie ma w tym absolutnie niczego złego, ale trzeba zwrócić uwagę, by inwestować tylko z naprawdę dobry i bezpieczny sprzęt. Można oszczędzać i omijać – przynajmniej na początku – najbardziej renomowane marki, jednak chińskie no-name’y nigdy nie będą dobrym wyborem. Orbitreki z zacierającymi się napędami, kettlebell, który może pęknąć w dowolnym miejscu czy skakanka, która jest za bardzo elastyczna. Rozsądne ćwiczenie wymaga niestety czegoś więcej niż tylko najtańszego sprzętu. To, że w dobrych sklepach nie można kupić kiepskiego obciążenia albo rowerka stacjonarnego za 200 złotych nie wynika z chęci zarabiania – w równej mierze jest to wynik dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy będą na kupionym sprzęcie trenowali. Można bowiem być zupełnym amatorem, ale to nie uprawnia do ryzykowania zdrowia w imię szukania oszczędności. Warto o tym pamiętać i zaopatrywać się tam, gdzie zakupy robią też kluby fitness.


Podobne wpisy

Powiązane treści