Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaLewica o zmianach na rynku pracy. Gawkowski zapowiedział w Bydgoszczy początek konsultacji społecznych
06.05.2021 | 12:04

Lewica o zmianach na rynku pracy. Gawkowski zapowiedział w Bydgoszczy początek konsultacji społecznych

Na zdjęciu: Konferencja prasowa szefa klubu Nowej Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego odbyła się na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Fot. Szymon Fiałkowski

Podczas czwartkowej (6 maja) konferencji prasowej, która odbyła się na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, szef klubu parlamentarnego Lewicy mówił o pakiecie propozycji, jakie formacja chce złożyć związanych z prawami pracowniczymi.

– Pandemia koronawirusa w Polsce przyczyniła się do upadku wielu firm. I tych małych, często jednoosobowych działalności, ale i bardzo dużych, dobrze prosperujących – przyznał Krzysztof Gawkowski i dodawał, że nawet po wyjściu z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, to kraj będzie w trudnym momencie związanym z problemami gospodarczymi. Szef klubu Lewicy przypomniał, że w miniony wtorek sejm przyjął Krajowy Plan Odbudowy (290 posłów zagłosowało za jego przyjęciem – głównie z PiS, ale także Lewicy i PSL, 23 posłów – Konfederacji i Solidarnej Polski było przeciw, a 133 – w większości Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosu). – Ten plan ma dawać wielkie środki na ratowanie miejsc pracy, ale nie tylko pieniędzmi z Unii Europejskiej powinniśmy rynek pracy regulować, aby mieszkańcy mieli poczucie sprawiedliwości – mówił dalej poseł Lewicy.

W trakcie konferencji, Gawkowski poinformował, że Lewica przygotowała pakiet ustaw propracowniczych. – To pakiet ustaw, który nazywamy inicjatywą pracowniczą Lewicy – godna praca, dobre wynagrodzenie i przede wszystkim uczciwe warunki pracy – opisywał. Szef klubu zapowiedział, że w parlamencie złożonych zostanie co najmniej kilkanaście projektów ustaw. – Powinniśmy walczyć, aby wszystkie osoby, które są na zwolnieniu lekarskim, mogły otrzymywać 100% wynagrodzenia – zaznaczał polityk i przedstawiał dalej propozycje: osoby, które pracują w sferze budżetowej powinny minimalnie zarabiać 3,5 tysiąca złotych netto (to m.in. pracownicy, którzy zaangażowani byli w walkę z COVID-19). Ważną kwestią, którą zamierza podnosić Lewica, to kwestia emerytur. – Cały czas będziemy podkreślali, że minimalna emerytura w Polsce powinna wynosić 1 600 zł – mówił dalej Gawkowski. W jego ocenie, jednym z kluczowych elementów walki o dobrą pracy będzie fakt, aby wszystkie umowy były równe. – Pracownik, który pracuje na umowę-zlecenie i umowę o dzieło miał prawo do urlopu wypoczynkowego, by miał prawo do tego, by świadomie odkładał na emeryturę – wymieniał i wyraził nadzieję, że rząd PiS będzie ten kierunek popierał.

Jeżeli chcemy przeciwdziałać temu kryzysowi, to musimy już rozpocząć działania

– zadeklarował. Szef klubu Lewicy zapowiedział również, że od najbliższych tygodni aż do końca wakacji odbędą się w tej sprawie konsultacje społeczne. Te będą miały miejsce m.in. w Bydgoszczy, Inowrocławiu, ale także w każdej stolicy województwa i powiatu. – Będziemy w Nakle, Inowrocławiu, Tucholi, Żninie. Będziemy we wszystkich powiatach i rozmawiali z mieszkańcami, pokażemy im ustawę i żeby nam odpowiedzieli, jakie jeszcze powinniśmy złożyć propozycje, aby rynek pracy w Polsce był stabilny – dodawał.

Padła również zapowiedź, że na początku września odbędzie się duża konwencja z udziałem pracowników z regionu, na której zostaną przedstawione wynegocjowane propozycje.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści