Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportLigi żużlowe połączone. Podział na grupy budzi kontrowersje
29.12.2015 | 17:02

Ligi żużlowe połączone. Podział na grupy budzi kontrowersje

We wtorek Polski Związek Motorowy zdecydował o połąceniu 1 i 2 ligi.

Na zdjęciu: W przyszłym roku na stadion przy ul. Sportowej mogą zawitać m.in. kluby z Rawicza, Piły czy Rzeszowa.

Fot. ST

We wtorek w Poznaniu odbyło się spotkanie prezesów klubów I i II ligi. Zdecydowano się połączyć obie klasy rozgrywkowe, a nowy twór podzielić na grupy.

W przyszłorocznej I lidze wystartuje 11 zespołów – Stal Rzeszów, Lokomotive Daugavpils, Polonia Bydgoszcz, Orzeł Łódź, Wanda Kraków, Wybrzeże Gdańsk, Polonia Piła, Kolejarz Rawicz, KSM Krosno, Hawi Racing Opole oraz Włókniarz Częstochowa. Do rozgrywek nie dopuszczono klubów z Lublina, Ostrowa i Gniezna, a PSŻ Poznań sam zrezygnował. Wspomnianych 11 klubów zostało podzielonych na dwie grupy – jedną złożoną z pięciu klubów i drugą z sześciu. Po rozegraniu meczów systemem każdy z każdym cztery najlepsze zespoły każdej z grup awansują do następnej fazy, w której po dwa razy zmierzą się z zespołami z drugiej grupy. Na koniec dwie najlepsze drużyny ligi zmierzą się w finale.

Taki system sprawia, że najlepsi odjadą aż 20 spotkań (to opcja dla finalistów z liczniejszej grupy), ale za to najsłabszy zespół mniej licznej grupy – tylko 8. Jeszcze większe kontrowersje budzi dobór zespołów do poszczególnych grup. Polonia znalazła się bowiem z klubami z Rawicza, Opola, Piły, Łodzi i… Rzeszowa. W drugiej grupie zmierzą się zespoły z Daugavpils, Krosna, Krakowa, Częstochowy i… Gdańska. Pytania o zasadność takiego podziału rodzą się zwłaszcza w przypadku Gdańska i Rzeszowa. Wybrzeże, zamiast jeździć w Bydgoszczy i Wielkopolsce, będzie wyjeżdżać na południe kraju. Za to spadkowicz z Ekstraligi nie pojedzie do odległego o kilkadziesiąt kilometrów Krosna, tylko do Bydgoszczy albo Piły. Działacze z Krosna na łamach portalu SportoweFakty.pl zapowiedzieli już możliwość wycofania z rozgrywek.

W przyszłym roku kluby z Gniezna, Ostrowa, Lublina czy Poznania mają zostać reaktywowane. Wówczas po cztery najlepsze drużyny z każdej z grup utworzą I ligę, a pozostali – II ligę.

Jak oceniasz połączenie lig i podział na grupy?

Zobacz rezultat


Powiązane treści