Linia kolejowa Koronowo-Bydgoszcz? Temat powrócił
Dodano: 25.01.2024 | 10:18Na zdjęciu: Pociąg w Koronowie w 2006 roku
Fot. archiwum Rafał Wąsowicz
Już 100 lat temu zabiegano o to, aby przedłuż linię kolejową z Koronowa do Bydgoszczy. Do teraz nie udało się zrealizować tego przedsięwzięcia. Temat co jakiś czas wraca. Ostatnio za sprawą zamieszczenia inwestycji na liście zadań priorytetowych przez marszałka województwa.
Koronowo nie posiada połączenia kolejowego z Bydgoszczą. Na początku XX wieku wybudowano linię kolejową Tuchola-Koronowo. Jeździły pociągi towarowe, pasażerskie, specjalne. Dzisiaj to już tylko wspomnienia. Pozostały jednak tory i infrastruktura kolejowa jak np. budynek dworca kolejowego w Koronowie. Już na początku lat 20. XX wieku apelowano o przedłużenie linii kolejowej do Bydgoszczy. Zachowały się na ten temat wycinki gazet, a nawet podpisy koronowskich przedsiębiorców pod petycją (dokument przechowywany w Urzędzie Miejskim w Koronowie). Prasa w 1923 roku pisała, że rozwiązaniem byłoby wybudowanie torów do Maksymilianowa. Warto pamiętać, że nie było wtedy Zalewu Koronowskiego. Sprawa jednak legła w gruzach.
Gmina Koronowo unieważniła przetarg
Parę lat temu głośno zrobiło się za sprawą programu Kolej+. Mówiono o utworzeniu nowego połączenia kolejowego Koronowo-Więcbork-Sępólno Krajeńskie-Chojnice. Konieczne było opracowanie studium planistyczno-prognostycznego. Gmina Koronowo miała być liderem projektu w skład którego wchodziły także okoliczne samorządy. Przetarg na przygotowanie studium został jednak unieważniony. Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski tłumaczył, że wystąpiły problemy z zebraniem funduszy na dokumentację. – Z wszystkich zainteresowanych wkład finansowały zadeklarowali: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu, Miasto Bydgoszcz, gmina miejska Chojnice i samorządy z powiatu sępoleńskiego oraz gmina Koronowo – przekazał wtedy Mikołajewski. Społecznicy, stowarzyszenia oraz część radnych zarzucała burmistrzowi brak wcześniej podpisanego porozumienia pomiędzy samorządami. Sam Mikołajewski stwierdził, że można to traktować jako nauczkę, a gmina straciła niepotrzebnie czas.
Lista potrzeb i wyzwań
Ostatnio o pociągach w Koronowie znowu zaczęto mówić. To za sprawą listy 26 „potrzeb i wyzwań rozwojowych województwa” przygotowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski. Na liście znalazło się wybudowanie tras kolejowych Mąkowarsko – Sępólno Krajeńskie i Koronowo – Bydgoszcz. – Wszystkie umieszczone na niej cele są do osiągnięcia, wszystkie są istotne – podkreślał podczas przedstawiania listy marszałek Piotr Całbecki. – Oprócz tych, które są na naszej mapie/deklaracji, pod którą podpiszą się wszyscy obecni na spotkaniu posłowie i senatorowie, mamy jeszcze kilka innych, o których będziemy rozmawiać.
Wjazd do Bydgoszczy od strony Koronowa jest utrudniony
O szczegóły dotyczące tych przedsięwzięć pytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim. – Budowa linii kolejowej z Koronowa do Bydgoszczy została uwzględniona w strategii rozwoju województwa („Strategia Przyspieszenia 2030+”) – jako projekt kluczowy nr 461 – przekazał nam Adam Stańczyk dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim. – Wjazd do Bydgoszczy od strony Koronowa w transporcie samochodowym/autobusowym, jest utrudniony ze względu na kongestię (chroniczne zjawisko większego natężenia ruchu od przepustowości infrastruktury) oraz konieczność pokonania znacznego odcinka już na terenie miasta, zanim osiągnie się centrum. Pomimo niewielkiej odległości pomiędzy obydwoma miastami, transport kolejowy mógłby być więc znacznie szybszy, a przede wszystkim mniej obarczony ryzykiem spóźnień. Idea nawiązuje do wcześniejszych pomysłów alternatywnego połączenia kolejowego Bydgoszczy i Tucholi, choć obecnie należałoby traktować odcinek Bydgoszcz – Koronowo raczej jako część przyszłej relacji Bydgoszcz – Więcbork – Sępólno-Krajeńskie, bo aktualne połączenie Bydgoszcz – Wierzchucin – Tuchola sprawdza się bardzo dobrze i realizuje ważne funkcje społeczne w gminach przez które biegnie i obsługuje. Nie jest więc zasadna zmiana tego przebiegu – dodaje.
Różne warianty
Adam Stańczyk zaznacza, że w „26 wyzwaniach” symbolicznie pokazano wariant połączenia Koronowa z Maksymilianowem i wpięcie do istniejących linii 201/131. Rozważany jest jednak także wariant „zachodni” – z Koronowa na południe, z wpięciem do linii nr 18.
Poprawi się dostępność komunikacyjna?
– Pomysł budowy tej linii wpisuje się bardzo dobrze w propagowane na poziomie krajowym i europejskim idee rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego oraz poprawy dostępności komunikacyjnej – twierdzi Adam Stańczyk. – W przypadku woli prowadzenia tej inwestycji z poziomu krajowego, jako administracja samorządu województwa jesteśmy więc przygotowani do ewentualnej współpracy – dodaje na zakończenie.
Społecznicy walczą
Warto również nadmienić, że od wielu lat o przywrócenie połączeń kolejowych do Koronowa jest Rafał Wąsowicz. Zabiega on także o połączenie kolejowe z Bydgoszczą oraz uruchomienie połączeń autobusowych z Koronowa do Stronna (gm. Dobrcz), gdzie istnieje stacja kolejowa.
- Droga w Stopce zostanie utwardzona. Trwają prace projektowe - 13 września 2024
- W Osielsku powstanie Młodzieżowa Rada Gminy? Głos w sprawie zabrał wójt - 13 września 2024
- Problemy z dostawą bieżącej wody w gminie Dobrcz. Czy to wina działkowców? - 12 września 2024
temat wraca w okolicach wyborów.
Wystarczy między Maksymilianowem a Stronnem wybudować kilka km do Koronowa i sprawa była by zamknęta. Ale to musi zrobić władza prokolejowa. A nie taka która nie potrafi od lat reaktywować Szubina, Kcyni, Żnina, Ciechocinka czy Golubia.
I tak jestem za Stanisławem Gliszczyńskim .
Do Mariana
Powtarzasz się. Jeżeli jesteś za S.G. to wyjdź zza niego. Po co się chowasz.
Jedyne co zrobiono za czasów pana Mikołajewskiego to progi zwalniające przy Cmentarzu Komunalnym tylko dla kogo one są?. Bo ta droga to chyba z takimi przeszkodami nie powinna mieć miejsca .
Bardzo słuszna i spójna uwaga nie przybyło nawet metra drogi dla rowerów w Koronowie, zabrano plaże w Samociążku , zlikwidowano Lodowisko, rozwalono Kapelę do końca a miało być inaczej, brak sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach śmierci ( Pieczyska Biedronka ) w dalszym ciągu człowiek przeprowadza ludzi przez pasy ( Poczta ) urząd sprywatyzowany. Nie chcę PiS-u więcej o tych słów nienawiści do wszystkich którzy myślą inaczej jak oni .
Reakcja na apel przedsiębiorców sprzed 100 lat????????????
Nie dość że ktoś realizuje uchwały z przed stu lat to i historia mu się przedawkowała pisząc – Historia samorządu Polskiego w Koronowie zachęcam do przeczytania – I tu proszę wszystkich o uwagę jak dziś przedstawia się historię w UM „ Organem zarządzającym w Koronowie była nadal rada miejska działająca jeszcze na mocy pruskich przepisów prawnych. Zmieniły się jednak proporcje ilościowe Polaków do Niemców. Za czasów pruskich było 4 radnych Polaków i 14 Niemców, po odzyskaniu niepodległości było w Radzie 15 Polaków i 3 Niemców. P? . Panie historyk za czasów Pruskich było 14 Pruskich radnych a nie Niemców?. Niemców… Czytaj więcej »
Nie wszystkim podoba się pomysł kolei łączącej Koronowo z Bydgoszczą. Którędy miała by ona przebiegać? Widziałem kiedyś plany wybudowania torów na osiedlu Tuszyny, gdzie znajduje się wiele domków jednorodzinnych. Jestem jednym z mieszkańców tegoż osiedla i jestem zdecydowanie przeciwny takiej lokalizacji. Mam nadzieję, że jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, to bedzie ona przebiegała w odpowiedniej odległości od zabudowań i komfort życia nie obniży się.
czy połaczenie Koronowa z Bydgoszczą będzie tematem dyskusji przedwyborczej?Jakieś deklaracje kandydatów, zobowiązania?
https://www.wnp.pl/budownictwo/miliard-zlotych-do-wziecia-na-inwestycje-kolejowe,849870.html
Z takiego połączenia na pewno chętnie korzystałaby duża liczba mieszkańców Koronowa pracujących w Bydgoszczy a i czas dojazdu na miejsce byłby krótszy niż w przypadku dojazdów autobusami, nikomu nie trzeba też tłumaczyć że bilety na pociąg należą do tańszych niż te autobusowe 😉 Liczę na realizację tej inwestycji