[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Linia tramwajowa do dworca PKP. Mija dziesięć lat od jej uruchomienia

Dodano: 22.11.2022 | 17:33

Na zdjęciu: Obszar dworca PKP obsługują trzy linie tramwajowe: 5, 8 i 9.

Fot. Archiwum

Dzisiaj (22 listopada) mija dokładnie dziesięć lat od momentu uruchomienia linii tramwajowej do dworca PKP. 

Obszar dworca PKP obsługują obecnie trzy linie tramwajowe: linia 5 (Rycerska – Łoskoń), 8 (Rycerska – Toruńska/Zajezdnia MZK) i 9 (Rycerska – Glinki). – Każdego dnia z tramwajów w tej części Śródmieścia korzysta średnio około 9 tys. pasażerów, a z autobusów – 12 tysięcy – informuje ratusz.

Budowa linii tramwajowej na odcinku od ul. Focha do pętli Rycerska, która ma 1,7 km długości, trwała niemal dwa lata. W trakcie robót zdecydowano się m.in. na powstanie nowego wydzielonego torowiska na odcinku od Garbar do Dworcowej, a znajdujący się w pobliżu Most im. Władysława Jagiełły zarezerwowano wyłącznie dla tramwajów, pojazdów uprzywilejowanych, rowerzystów i pieszych.  Zupełnie zmienił się wygląd placu przed dworcem. Ograniczony został na nim ruch, zlokalizowano jedynie przystanki przelotowe, zapewniono też bezpieczne dojścia w ich kierunku. Pętlę zlokalizowano natomiast przy ul. Rycerskiej, do której dobudowano wydzielona jezdnię dla autobusów i tramwajów (tzw. tram-bus pas). Wraz z tą inwestycją zaczęto wdrażać system ITS, który funkcjonuje do dziś.

Tramwaje wróciły na Dworcową 22 listopada 2012 r., po 22 latach przerwy, bowiem w 1990 r. ze względu na zły stan torowiska, ruch tramwajów w tym miejscu został zawieszony.

Linia tramwajowa do dworca PKP. Mija dziesięć lat od jej uruchomienia
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
9 dni temu

Teraz ważne jest utworzenie trasy alternatywnej do Dworca wzdłuż Wyszyńskiego, Chodkiewicza i Chocimskiej. Awarie to bolączka bydgoskiej sieci tramwajowej.

obywatel kraju IV świata
obywatel kraju IV świata
9 dni temu

A za Bruskiego niczego konstruktywnego nie wymyślono do realizacji, tylko buble budowali bez należytego nadzoru. Kiedy odzyskają pieniądze za te buble?

Żubry
Żubry
9 dni temu

Linia tramwajowa na dworzec miałaby więcej pasażerów jeżeli poprowadzono by ją tak jak planowano w okolicach ulicy Granicznej (?). Jest tam kilkanaście dużych bloków i potencjalnych pasażerów. A tak wybudowano linię na pustej ulicy Garbary i Dworcowej, ale interesy polityczne były widać ważniejsze.