Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 20 • L 19
20C
Pon
14C
Wt
14C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiLista hańby
trasa uniwersytecka pit1233
14.04.2016 | 21:52

Lista hańby

Właśnie dzisiaj mija kolejna, szósta rocznica podjęcia uchwały o nadaniu nowobudowanemu mostowi imienia Lecha Kaczyńskiego - pisze Konstanty Dombrowicz

Na zdjęciu: Trasa Uniwersytecka

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

Właśnie dzisiaj 14 kwietnia  mija kolejna, szósta rocznica podjęcia przez Radę Miasta Bydgoszczy uchwały numer LXIII/978/10  o nadaniu  nowo budowanemu mostowi  imienia Lecha Kaczyńskiego. Chodziło  o upamiętnienie  prezydenta Polski, który poległ w katastrofie pod Smoleńskiem oraz towarzyszących mu w locie do Katynia osób.  Przeciwny uchwale był jeden , nieżyjący już radny z SLD.

Minęły trzy lata  i 27 listopada 2013 roku Rada Miasta  tejże Bydgoszczy, mimo gorących sprzeciwów tysięcy mieszkańców  głosami radnych z PO i SLD podjęła kuriozalną, smutną  uchwałę o zmianie nazwy mostu. 18 partyjnych  radnych było za. Wygrała nienawiść.  Przeciwny temu kuriozalnemu pomysłowi był też   ówczesny prezydent Polski. Prezydent Bydgoszczy  mocno umocowany  w swej partii choć z powodów oczywistych nie głosował , swą postawą poparł przyjętą w całym świecie ze zdziwieniem  uchwałę. Nie było racjonalnego powodu do zmiany nazwy mostu. Wygrała wspomniana nienawiść. Wielu z radnych – także tych z PO i SLD  , którzy głosowali za nadaniem nowobudowanemu mostowi imienia Prezydenta w 2010 roku, w 2013 roku zmieniło zdanie. Zagłosowali zgodnie z wolą partii. I co?  I nic. Mieszkańcy Bydgoszczy, ci którym jest wszystko jedno i którym obcy jest honor  w wyborach samorządowych w 2014 roku wybrali ponownie prezydenta i wielu radnych, którzy miasto ośmieszyli. Warto przypomnieć te nazwiska , ot tak  dla potomności. Za zmianą nazwy mostu, nazwy upamiętniającej poległego Prezydenta Rzeczpospolitej   głosowali PO-wcy i SLD-owcy: Agnieszka Bąk, Jacek Bukowski, Janusz Cwojda, Włodzisław Giziński, Marek Jeleniewski, Łukasz Kowalski, Grażyna Kufel, Anna Mackiewicz, Marta Matowska, Jakub Mikołajczak, Teresa Nawrocka, Bernadeta Majchrzak-Różańska, Elżbieta Rusielewicz, Zbigniew Sobociński, Michał Sztybel, Bogna Wojciechowska-Błochowska, Lech Zagłoba–Zygler, Maciej Zegarski. Kilka z tych osób nagrodzono stanowiskami w Urzędzie Wojewódzkim, w Urzędzie Miasta. Tak sobie myślę, że pewnie dla niektórych bydgoszczan to jednak lista „bohaterów”. Dla mnie jednak to lista hańby.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Powiązane treści