Bydgoszcz
18C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 1km/h WNW
H 20 • L 16
20C
Czw
22C
Pt
23C
Sob
23C
Nd
20C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaLotnisko: Bydgoszcz odpowiada za brak lotów do Rzymu. Ratusz zaskoczony
Port Lotniczy Bydgoszcz Mistral Air
07.08.2017 | 14:17

Lotnisko: Bydgoszcz odpowiada za brak lotów do Rzymu. Ratusz zaskoczony

Przedstawiciele Portu Lotniczego Bydgoszcz twierdzą, że to niedostateczne działania urzędu miasta zadecydowały o zawieszeniu połączeń do stolicy Włoch.

Na zdjęciu: Połowa czerwca 2016 roku. Pasażerów pierwszego lotu do Włoch powitali rzymscy legioniści.

Fot. Sebastian Torzewski

Brak wsparcia marketingowego ze strony Bydgoszczy – taki, zdaniem dyrektor handlowej lotniska Magdaleny Krusy, był główny powód zawieszenia przez linie Mistral Air połączeń do Rzymu. Ratusz nie kryje zaskoczenia. – Dziwi mnie fakt, że takie uwagi kieruje się do nas jako do mniejszościowego udziałowca, zapominając zupełnie o pozostałych partnerach – mówi Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta i jednocześnie członek rady nadzorczej portu.

CZYTAJ TAKŻE: Lotnisko zaprezentowało wynik za lipiec 2017 roku. Jest gorzej niż przed rokiem

Loty do stolicy Włoch pojawiły się w ofercie lotniska w czerwcu ubiegłego roku. Wyniki z sezonu letniego były na tyle zadowalające, że wspomniane linie Mistral Air zdecydowały się – po zimowej przerwie – na powrót połączenia 27 kwietnia. Ale już po dwóch miesiącach zapadła decyzja o jego zawieszeniu. Powód – niskie obłożenie lotów i równie niski stopień rezerwacji na kolejne tygodnie. Ostatni raz do Wiecznego Miasta bydgoszczanie mieli okazję udać się 17 lipca.

I to właśnie między innymi skasowanie połączenia do Rzymu było elementem interpelacji radnego Prawa i Sprawiedliwości Szymona Roga, który pytał o działania lotniska na rzecz promocji nielicznych zresztą lotów. „Co władze lotniska wniosły, aby utrzymać wspomniane połączenie? W jakim wymiarze bydgoskie lotnisko było zaangażowane w promocję ww. połączeń (pytanie dotyczyło także połączenia do Krakowa dofinansowanego przez miasto Bydgoszcz w roku 2015 – dod. red.)?” – dociekał Róg.

Odpowiedź do ratusza dotarła pod koniec lipca. W odpowiedzi na pismo radnego PiS dyrektor Magdalena Krusa wskazuje, że to zaniechania w zakresie promocji Bydgoszczy zadecydowały o tym, że Mistral Air „nie uzyskał oczekiwanych wyników” i „w konsekwencji zawiesił połączenie”.  Zdaniem przedstawicielki Portu Lotniczego Bydgoszcz, działania miasta „wpływają na połączenia, utrzymanie i zapełnienie samolotów”, a także „zapewne na koszty operacyjne przedsięwzięcia”. Warto bowiem dodać, że włoski przewoźnik – w przeciwieństwie do Ryanaira – nie otrzymywał wsparcia finansowego ze strony akcjonariuszy spółki PLB.

Miejscy urzędnicy przyznają, że odpowiedź lotniska wprawiła ich w osłupienie. – Nie wiem, dlaczego takie uwagi skierowano wyłącznie do nas – zaznacza w rozmowie z nami Piotr Tomaszewski. Przypomina, że rokrocznie z budżetu miasta trafia około 1,6 miliona złotych jako wkład Bydgoszczy do wsparcia lotów realizowanych przez wymienianego już Ryanaira. A sezonowe loty na lotnisko w Balicach dwa lata temu Bydgoszcz sfinansowała samodzielnie. – Na loty do Warszawy władze województwa przekazały 12 mln zł w ciągu roku. Później te środki na wsparcie lotniska i połączeń już nie trafiły – dodaje Tomaszewski. Jak podkreśla, loty do Rzymu nie były promowane przez władze lotniska u wszystkich partnerów, w tym u głównego właściciela, czyli marszałka. – I to stąd, z uwagi na brak satysfakcjonującego zainteresowania, połączenie został w tym roku zakończone – podsumowuje skarbnik Bydgoszczy.

Likwidacja lotów do Rzymu każe prewencyjnie zapytać o wsparcie dla połączenia do Lwowa, które uruchomiono w miniony piątek. W premierowym locie na Ukrainę wzięło udział 65 osób (obsługujący je Bombardier Dash Q400 może zabrać na pokład 78 osób), w przeciwnym kierunku udały się 24. W poniedziałek obłożenie samolotu lecącego do miasta nad Brdą wyniosło około 50 pasażerów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tym wypadku istnieje szansa na wsparcie lotów ze strony województwa, Bydgoszczy oraz Torunia. Osiągnięcie porozumienia nie jest jednak przesądzone. Rozmowy w tej sprawie nadal trwają.

 


Powiązane treści