Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Piknik Wioślarski 2022. LOTTO-Bydgostia z sukcesem na pożegnanie prezesa

Dodano: 07.06.2022 | 17:19

Na zdjęciu: Mistrzyni olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska i trener Waldemar Nowakowski podziękowali prezesowi Zygfrydowi Żurawskiemu w imieniu wszystkich członków klubu.

Fot. Julia Kowacic

W poniedziałek, 6 czerwca w przystani LOTTO-Bydgostia odbył się tradycyjny piknik wioślarski po Enea Mistrzostwach Polskie Seniorów w Poznaniu. Podczas spotkania nie tylko podsumowano te zawody, ale również podziękowano Zygfrydowi Żurawskiemu za swoją działalność w roli prezesa klubu, która ma się zakończyć w tym miesiącu. 

Podczas zeszłoweekendowych mistrzostw (5-6 czerwca) zawodnicy LOTTO-Bydgostia zdobyli 14 medali – 6 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych. Oprócz tego klub ponownie, już po raz 30 z rzędu, wygrał w klasyfikacji drużynowej uzyskując łącznie 488 punktów. Dodając do tego wyniki z poprzednich tegorocznych imprez wioślarskich ma aktualnie 735 punktów i wyprzedza KS Posnania-RBW o ponad 200 punktów. – Zdobyta przewaga ułatwi nam uzyskanie 30. z rzędu tytułu Drużynowego Mistrza Polski, lecz walka o to trwa jeszcze przez kilka miesięcy – mówią przedstawiciele klubu.

W świętowaniu sukcesu z Poznania udział wzięli nie tylko członkowie bydgoskiego klubu, ale również wielu zaproszonych gości. Byli wśród nich przedstawiciele kujawsko-pomorskich urzędów, politycy, działacze sportowi oraz partnerzy i przyjaciele klubu. Wielu z nich wygłosiło krótką przemowę, w której przede wszystkim gratulowali sukcesów oraz dziękowali jeszcze obecnemu prezesowi.

Zmiana w LOTTO-Bydgostia po 31 latach 

Zygfryd Żurawski ogłosił, że od 20 czerwca klubem zarządzać będzie nowa osoba wybrana podczas posiedzenia zarządu. Zmiana na stanowisku prezesa nastąpi po 31 latach. Żurawski związał się z klubem już w latach 80. XX wieku, ale na fotel prezesa ówczesnego Kolejowego Klubu Wioślarskiego, który obecnie nosi nazwę LOTTO-Bydgostia, zasiadł w 1991 roku. W czasie jego prezesury klub osiągał liczne sukcesy. Przede wszystkim od 1993 roku nieprzerwanie uzyskuje tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a jego reprezentanci sześciokrotnie stanęli na podium na Igrzyskach Olimpijskich zdobywając 3 złote medale, jeden srebrny i 2 brązowe.

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia powodów decyzji odejścia z klubu, która zapadła już w marcu. Prezesa skłoniła do niej z pozoru zwykła domowa sytuacja. – Pracowałem w domu na komputerze, pisałem jakieś pismo i w pewnym momencie podszedł do mnie wnuczek Franciszek ze swoim młodszym braciszkiem Leonem i prosili o pomoc w ułożeniu klocków. Odpowiedziałem, że mam pilne pismo i później to zrobię. Po 10 minutach Franciszek podszedł znowu i prosił o pomoc. Ponownie odpowiedziałem, że nie teraz, bo piszę. Po kolejnych 10 minutach przyszedł z łezką w oku i powiedział „Dziadek, czy Ty nie wiesz, że dzieci są najważniejsze!”. W tym momencie powiedziałem sobie, że faktycznie dzieci są najważniejsze – opowiada jeszcze aktualny prezes.

Żurawski swoją decyzję podjął, kierując się także dobrem klubu. Podkreślił, że funkcjonowanie LOTTO-Bydgostii nie powinno być uzależnione wyłącznie od niego i jego zdrowia, gdyż powinien zająć się tym ktoś młody. Zapewnił jednak, że nie ucieka i dalej będzie pomagał swojemu następcy, trenerom i zawodnikom. Za dotychczasową działalność w imieniu wszystkich członków klubu podziękowali mu mistrzyni olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska i trener Waldemar Nowakowski.

Podziękowania i gratulacje

Zaproszeni gości chętnie podchodzili do mikrofonu. Jako pierwszy wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślał, że 30. tytuł z rzędu nie jest kwestią przypadku, lecz zasługą prezesa, będącego zarazem ambasadora wioślarstwa. – Klub LOTTO-Bydgostia ma doskonałego sternika – powiedział wojewoda, wręczając statuetkę „Tańczącej pary” w podziękowaniu za zasługi dla kujawsko-pomorskiego sportu.

– Przez te 30 lat był Pan nie tylko wychowawcą i nauczycielem wielu tu obecnych, ale przede wszystkim przewodnikiem w dążeniu do sukcesów w sporcie i w życiu – mówił Radny Sejmiku Wojewódzkiego Roman Jasiakiewicz, a Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski dodał: – To nie tylko wielki człowiek, który odchodzi na odpoczynek z powodu rodziny. Gratuluję Panie Prezesie, że dostrzega Pan te najważniejsze wartości, które dotyczą każdego z nas. Człowiek jest najważniejszy.

Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski mówił o przyszłości. – To trudny moment dla klubu. Czasami, jak to na wodzie, powstają wiry, ale jak się skończy ten okres trudny, to wszyscy chwytają za wiosła i płyną w tym samym kierunku, a Pan Prezes przecież nie zostawia klubu– mówił prezydent, gratulując sukcesów, które są zasługa ciężkiej pracy. – To sport, w którym nie ma przypadku – dodał prezydent.

Środowisko sportowe reprezentowali m.in. Prezes Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Związku Towarzystw Wioślarskich Stefan Janeczek oraz członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej. Wszyscy dziękowali za wychowanie wielu pokoleń wioślarzy i współpracę. Ponadto, prezes KPRO Krzysztof Zieliński wręczył prezesowi Zygfrydowi Żurawskiemu okolicznościowy medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Po przemówieniach przyszła pora na tradycyjny tort ufundowany przez prezydenta Bydgoszczy, który wspólnie pokroili Prezes LOTTO-Bydgosti, medalistka olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz prezydent Rafał Bruski.

CZYTAJ TEŻ: Nowa sekcja LOTTO-Bydgostia. Każdy może dołączyć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments