Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 12 • L 10
7C
Wt
8C
Sr
11C
Czw
8C
Pt
6C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaLudzie wojewody łamią prawo? My pytamy, oni milczą
Mikołaj Bogdanowicz Adrian Mól
19.03.2018 | 09:32

Ludzie wojewody łamią prawo? My pytamy, oni milczą

Na zdjęciu: Wojewoda i jego rzecznik nie dotrzymali 14-dniowego terminu na udzielenie informacji publicznej.

Fot. archiwum

26 lutego – trzy tygodnie temu – rzecznik wojewody Mikołaja Bogdanowicza otrzymał od naszej redakcji szereg pytań dotyczących wynagrodzeń w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.

Zapytanie prasowe stanowi wniosek o udzielenie informacji publicznej (art. 3a Prawa prasowego). Dlatego osoba, która w celach dziennikarskich chce otrzymać informację publiczną, ma takie same uprawnienia w tym zakresie jak każda inna osoba żądająca takiej informacji. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 października 2012 roku. Udzielenie informacji publicznej powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Dlaczego zatem do dnia dzisiejszego rzecznik wojewody – Adrian Mól – nie udzielił nam odpowiedzi na zadane pytania?

O co zapytaliśmy?

Poniżej przedstawiamy treść zapytania wystosowaną przez Szymona Fiałkowskiego, dziennikarza portalu i gazety MetropoliaBydgoska.PL, które nie doczekało się odpowiedzi wojewody Bogdanowicza i jego służb:

Chciałbym jeszcze doprecyzować jedną kwestię: czy kierownicy następujących jednostek przy Urzędzie Wojewódzkim: Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny również otrzymali jakiekolwiek nagrody finansowe za pracę w 2017 roku i jaka była ich wysokość?

Po niewygodnym pytaniu korespondencja mailowa z rzecznikiem urywa się.

Co grozi wojewodzie za nieudzielenie informacji publicznej?

Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 23 wprowadza odpowiedzialność karną z tytułu naruszenia obowiązku udostępnienia informacji publicznej. Zgodnie z tym przepisem, kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udostępnia informacji publicznej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Do sprawy wrócimy.


Powiązane treści