Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
12C
Sob
14C
Nd
11C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaŁukasz Krupa ma nową pracę. U boku prezydenta Bruskiego
Łukasz Krupa
23.11.2015 | 19:35

Łukasz Krupa ma nową pracę. U boku prezydenta Bruskiego

Przyszłość eks-posła była od kilku tygodni przedmiotem spekulacji. W poniedziałek został on oficjalnie zaprezentowany jako pełnomocnik włodarza Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Łukasz Krupa, nowy pełnomocnik Rafała Bruskiego ds. utworzenia metropolii.

Fot. Sebastian Torzewski

W poniedziałkowe popołudnie w bydgoskim ratuszu odbyło się spotkanie z udziałem środowisk politycznych oraz miejskich stowarzyszeń, którego głównym tematem była ustawa o powiecie metropolitalnym. Głównym rozgrywającym w sprawie metropolii ma być z kolei Łukasz Krupa, do niedawna poseł na sejm.

O nowej roli, którą ma odgrywać w lokalnej polityce Krupa, dyskutowano od niemal miesiąca. Były parlamentarzysta kilka dni temu zorganizował pożegnalne spotkanie dla współpracowników oraz mediów, na którym jedynie uchylił rąbka tajemnicy w sprawie swojego nowego angażu. Na pytanie, czy jego przyszłość będzie nacechowana polityką, nieśmiało, ale jednak te spekulacje potwierdzał.

W poniedziałek podczas roboczego spotkania dotyczącego metropolii sprawa się wyjaśniła – Łukasz Krupa został zaprezentowany jako pełnomocnik prezydenta Rafała Bruskiego do spraw powołania metropolii. – Mam odpowiadać za to, aby realizować kalendarz związany z powołaniem metropolii – wyjaśnia w rozmowie z nami sam zainteresowany. A rzecznik prezydenta Marta Stachowiak dodaje, że Krupa w minionej kadencji sejmu aktywnie uczestniczył w procesie ustawodawczym związanym z ustawą o metropoliach. Samo spotkanie miało charakter roboczy i służyło wymianie poglądów i analizie sytuacji po wejściu w życie ustawy, co będzie miało miejsce 1 stycznia – dodaje Stachowiak.

W najbliższych tygodniach Krupa, początkowo wspólnie z prezydentem Bruskim, planuje cykl spotkań z włodarzami miast i gmin zachodniej części regionu kujawsko-pomorskiego. Wszystko po to, aby – jak tłumaczy nowy pełnomocnik ratusza – zebrać w całość wszystkie łączące przyszły obszar metropolitalny elementy. – Chodzi między innymi o dotychczasową współpracę pomiędzy gminami, choćby w zakresie prowadzenia przedszkoli czy schronisk – wylicza Krupa. Pierwszy zarys przyszłej metropolii ma zostać zaproponowany na przełomie stycznia i lutego. Metropolię powołuje w drodze rozporządzenia rada ministrów. Powinna to zrobić do 30 kwietnia danego roku kalendarzowego. – Oczywiście przy założeniu, że żadnego „majstrowania” przy ustawie nie będzie – zauważa Łukasz Krupa, przypominając, że do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia zapisów z dokumentów strategicznych takich jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która uwzględnia wspólny obszar metropolii bydgosko-toruńskiej.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział między innymi: przewodniczący rady miasta Zbigniew Sobociński, poseł Zbigniew Pawłowicz, radni województwa – Roman Jasiakiewicz i Dorota Jakuta, a także szef Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska Piotr Cyprys.


Powiązane treści