Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaŁukasz Krupa: Nie zgadzamy się na jeden obszar funkcjonalny w regionie [OŚWIADCZENIE]
Łukasz Krupa
28.04.2016 | 19:59

Łukasz Krupa: Nie zgadzamy się na jeden obszar funkcjonalny w regionie [OŚWIADCZENIE]

Pełnomocnik prezydenta Rafała Bruskiego zaprezentował stanowisko ratusza dotyczące powstania Metropolii Bydgoszcz oraz działań zarządu województwa w zakresie obszarów funkcjonalnych.

Na zdjęciu: Łukasz Krupa, autor oświadczenia.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Łukasz Krupa, pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia metropolii, w wydanym w czwartkowe popołudnie oświadczeniu poinformował o działaniach ratusza w związku z ustawą o powiecie metropolitalnym, a także negatywnym stanowisku urzędu miasta w stosunku do uchwał zarządu województwa w zakresie wytyczania obszarów funkcjonalnych w Kujawsko-Pomorskiem.

OŚWIADCZENIE
(pisownia oryginalna)

Prezydent Rafał Bruski w przesłanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka piśmie z dnia 8 marca zaapelował – w związku z ustawowymi terminami – o wydanie niezbędnego rozporządzenia wykonawczego do ustawy o związkach metropolitalnych określającego tryb postępowania składania przez Radę Gminy wniosku o powołanie związku oraz zakres niezbędnych dokumentów. W odpowiedzi otrzymanej od Podsekretarza Stanu w MSWiA Sebastiana Chwałka Prezydent uzyskał informację, iż Ministerstwo ma gotowy projekt niniejszego rozporządzenia, ale warunkuje jego przyjęcie wydaniem przez Ministerstwo Rozwoju w pierwszej kolejności rozporządzenia delimitacyjnego określającego obszary metropolitalne w kraju.

Jednak, w kilka dni po otrzymaniu powyższego pisma, media podały informację przekazaną przez Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz Wojciecha Szaramę, śląskiego posła i wiceprzewodniczącego klubu poselskiego PiS o rzekomych pracach nad szeroką nowelizacją przedmiotowej ustawy i zmianach w kryteriach m.in. ludnościowym uprawniającym do utworzenia metropolii na danym obszarze.

W związku z chaosem informacyjnym dotyczącym realizacji obowiązującej od 1 stycznia 2016 r. ustawy o związkach metropolitalnych oraz jej ewentualnej nowelizacji, Prezydent Rafał Bruski ponownie skierował do Ministra Błaszczaka pismo z prośbą o konkretne stanowisko w tej sprawie.

Jednocześnie, prezydent wysłał pismo do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazał, iż kryteria określone w obecnie obowiązującym prawie w sposób klarowny określają, które polskie miasta mogą i powinny utworzyć wraz z otaczającymi je miastami i gminami związki metropolitalne. Zdaniem Prezydenta Bruskiego nie ma zatem potrzeby wydawania kolejnego rozporządzenia delimitacyjnego. Ponadto informuję, że Prezydent wyraził chęć spotkania oraz skierował do Ministra Rozwoju prośbę, aby przy opracowywaniu jakichkolwiek dodatkowych dokumentów w sprawie tworzenia metropolii w Polsce lub przy pracach nad aktualizacją Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 wziąć pod uwagę głos Bydgoszczy.

Jednocześnie informujemy, iż Miasto Bydgoszcz, w związku z uchwałą Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2 marca 2016 r.  w sprawie propozycji określenia obszarów funkcjonalnych w województwie kujawsko-pomorskim i ich granic (uchwała nr 9/298/16) złoży wniosek o określenie dodatkowego obszaru funkcjonalnego o znaczeniu regionalnym, w kształcie tożsamym z proponowanym kształtem związku metropolitalnego Metropolia Bydgoszcz, którego chęć utworzenia z Bydgoszczą samorządy wyraziły przyjęciem stosownych uchwał intencyjnych.

Miasto Bydgoszcz planuje również negatywnie zaopiniować wyznaczony przez Zarząd Województwa kształt miejskiego obszaru funkcjonalnego o znaczeniu ponadregionalnym uznając, że błędem jest wyznaczenie go w takim kształcie w jakim funkcjonuje ZIT i że w planie zagospodarowania przestrzennego województwa powinny być określone dwa oddzielne miejskie obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich. Polityka województwa od lat prowadzi do tego, że oba stołeczne miasta wypełniają odrębnie wszystkie funkcje miejskie dla swoich mieszkańców oraz dla mieszkańców okolicznych gmin, o czym bardzo dobitnie świadczą choćby wyniki analizy dojazdów do pracy do miast rdzeniowych z gmin bydgoskiego i toruńskiego obszaru funkcjonalnego. Należy również podkreślić, że w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego, w województwie kujawsko-pomorskim wskazane zostały dwa oddzielne obszary funkcjonalne: Bydgoski Obszar Funkcjonalny i Toruński Obszar Funkcjonalny.


Powiązane treści