Bydgoszcz
11C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 12 • L 9
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMała bydgoszczanka i jej prezent na Dzień Dziecka – poważna operacja serca
16.05.2016 | 11:25

Mała bydgoszczanka i jej prezent na Dzień Dziecka – poważna operacja serca

Rodziece walczą, aby 1 czerwca ich ukochana córka mogła dostać najpiękniejszy prezent - zdrowie.

Na zdjęciu: 1 czerwca Lilka będzie obchodzić drugie urodziny.

Fot. nadesłane

Dzieci zmagających się z ciężkimi chorobami niestety nie brakuje. Co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych przypadkach, a oto jeden z nich.

Lilka urodziła się 1 czerwca 2014 roku. Na pierwszy rzut oka zdrowa i silna dziewczynka, 10 punktów w skali Apgar, jednak po chwili okazuje się, że coś jest nie tak… Lekarze niespodziewanie robią wśród rodziców wywiad, czy w rodzinie zdarzały się przypadki chorób serca. Wiadomość o poważnej wadzie, z którą urodziła się Lilka spada na rodziców jak grom z jasnego nieba. Rozpoczęła się dla nich walka z czasem i przeciwnościami losu. Oprócz wady serca podejrzewano jeszcze u dziewczynki chorobę metaboliczną, w konsekwencji w trzecim miesiącu życia nadal ważyła tyle co noworodek.

Niestety Lilka i jej rodzice otarli się o bezduszność naszego systemu i biurokrację, po prostu dziewczynka w danym momencie nie była przypadkiem pilnym i nie kwalifikowała się do operacji. Kiedy dziewczynka jest w szpitalu, zdawać by się mogło pod najlepszą opieką lekarzy, dochodzi u niej do załamania krążenia. Lekarze przeprowadzili operację paliatywną i kazali się rodzicom modlić, aby przeżyła. Lila nie poddała się, wygrała tę bitwę. Jej stan na chwilę uległ poprawie, ale wtedy znowu w grę wkroczył system, pacjentka przestała już być pilnym przypadkiem. Upór rodziców doprowadził do zmiany lekarza prowadzącego. Okazuje się, że konieczna jest natychmiastowa operacja, słaby organizm dziewczynki nie radzi sobie z podstawowymi funkcjami życiowymi. Została zakwalifikowana do operacji ratującej życie. To była trzecia operacja w ciągu 18 dni. Lila i tę próbę przeszła pomyślnie, to małe dziecko pokazało wolę walki na przekór wszystkim przeciwnościom losu. Niestety do czasu. Po roku od narodzin Lilki radość rodzicom odebrała wiadomość o powikłaniach: zwężona droga odpływu z lewej komory oraz niedomykalność zastawek serca.

Parametry cały czas się pogarszają. Upór i zaangażowanie rodziców doprowadziły ich do światowej sławy kardiochirurga prof. Edwarda Malca wykonującego operacje w Dziecięcej Klinice Uniwersyteckiej w Münster w Niemczech. Profesor zakwalifikował Lilkę do operacji, która ma się odbyć 1 czerwca. Największy problem to jednak koszt operacji, który wynosi 36 500 euro. Zbiórka pieniędzy cały czas trwa ale czasu jest coraz mniej. Rodzice jednak nie poddają się i robią co mogą, aby 1 czerwca, w dzień dziecka, ich ukochana córka mogła dostać najpiękniejszy prezent… zdrowie.

Czynną zbiórkę pieniędzy na operację dziewczynki prowadzi fundacja Siepomaga: https://www.siepomaga.pl/serce-lilki – pod tym linkiem można także szczegółowo zapoznać się z jej historią.


Podobne wpisy

Powiązane treści